Emmerich Rath; Strážníci v pražských ulicích; Ne dotaci na čistírnu; Exekuce Prahy; Souboj pražské ODS; Nový metropolitní územní plán; Referendum o radnici; Rumunská ambasáda v Morzinském paláci; Další obrazy Františka Kupky v Praze; Letiště Václava Havla; Knihovna Václava Havla

Obsah dílu

Přehrát vše
Bydliště Praha

Emmerich Rath

Emmerich Rath byl všestranný sportovec - najít v české sportovní historii muže, který by se na vrcholné úrovni věnoval tolika sportovním odvětvím, je zhola nemožné. Za svůj aktivní život získal přes 500 vítězství v nejrůznějších sportovních odvětvích. Kromě boxu a běhu na dlouhých tratí dominoval také v lyžařských disciplínách, konkrétně v mnohakilometrových závodech. Emmerich Rath se narodil roku 1883 německým rodičům v Praze, kde také s přestávkami prožil největší část života. Působi jako vedoucí sportovních obchodů a nakonec si zřídil vlastní prodejnu v pasáži spojující Příkopy s Ovocným trhem, a ta se stala doslova legendou.


Změny v pražské Městské policii

V pražských ulicích bude víc strážníků a mají změnit styl své práce. Místo dopravní agendy se budou zabývat především mapováním problematických míst. Taková je vize vedení hlavního města, které je s fungováním své policie dlouhodobě nespokojené.


Další rozvoj Prahy

Praha má vizi, jak by se měla rozvíjet. Nové vedení hlavního města začalo pracovat na novém - takzvaném metropolitním územním plánu. Ten má zamezit tomu, aby se město rozrůstalo do šířky. Magistrát taky hodlá vrátit bydlení do centra.


Referendum o radnici Prahy 7

Zastavit nákup nové radnice požadují občanská sdružení v Praze 7 společně se všemi opozičními stranami. Stávající nabídky na přestěhování do objektu Argentinská hvězda u tržnice i do budovy Merkurie u mostu Barikádníků jsou podle nich předražené. Protože petice proti výběru nové budovy radnice nezabrala, vytáhli silnější kalibr - vypsání referenda. Starosta se vypsání referenda nebrání, považuje ho za zbytečné.
Úřad Praha 7 hledá novou budovu pro radnici, protože v té stávající mu vyprší nájem v roce 2015.


Na cizím území

Rumunská ambasáda

Další díl seriálu o zastupitelských úřadech v hlavním městě - tentokrát o Velvyslanectví Rumunska, které sídlí v Nerudově ulici na Malé Straně v Morzinském paláci. Jeho současná podoba je výsledkem barokní přestavby z dílny Jana Blažeje Santiniho. Sochařskou výzdobu provedl další velikán své doby Ferdinand Maxmilián Brokoff.


Obrazy Františka Kupky

44 cenných obrazů Františka Kupky přivezl ve středu do Prahy vládní speciál. Sbírku za statisíce dolarů koupila mecenáška Meda Mládková. Díla jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství momentálně trhají aukční rekordy a jejich hodnota setrvale stoupá. Díla budou vystavena v Sovových mlýnech.


Knihovna Václava Havla

Nad chystanou Knihovnou Václava Havla se obrazně řečeno stahují mraky. Projekt se totiž nelíbí vědecké radě ředitelky Národního památkového ústavu. Sice vítá záměr využití historického domu U Drahomířina sloupu, ale konkrétní úpravy vyhodnotila jako necitlivé.


Krkonošské lyžařské závody v roce 1913 - Emmerich Rath

Ještě jednou sportovní legenda Emmerich Rath - ten se o velikonočním březnovém víkendu roku 1913 na krkonošském Zlatém návrší zúčastnil jedné z nejdramatičtějších událostí českých sportovních dějin. Konal se tam Mezinárodní závod v běhu na lyžích na 50 kilometrů, kde startovali mj. i Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Ve filmu Synové hor z roku 1955 si všestranného sportovce Emmericha Ratha zahrál Otakar Brousek, aniž by ale po celou dobu příběhu jedinkrát padlo Rathovo jméno. Emmerich Rath se tehdy - sám k smrti vysílen - účastnil záchranné akce a Bohumila Hanče našel ještě živého. Nedokázal ale jeho bezvládné tělo nést dál než několik stovek metrů. Po zbytek života si pak nesl stigma, že nedokázal přítele zachránit. Emmerich Rath si ve filmu Synové hor zahrál malou roli hajného.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST