Prizma

14. leden 2012

Obsah dílu

Geneticky upravené opice — Tabák prospívá zdraví — Tourettův syndrom — Virtuální klávesnice — Podmořské sopečné průduchy — Hrošík liberijský — Vlastní měna v sanfranciské čtvrti — Bezdomovci v JAR — Falabelly

Části dílu

00:46
Geneticky upravené opice
  USA - Vědci z americké Oregonské univerzity spojením buněk z různých embryí přivedli na svět první geneticky upravené opice. Na rozdíl od běžných zvířat, jejichž jednotlivé buňky mají stejnou genetickou strukturu, buňky makaků spojují genetickou informaci šesti embryí, z nichž vznikly. Podobné pokusy se dařily na myších, dosud ale nikdy na primátech. Vědci doufají, že experiment posune možnosti léčby pomocí kmenových buněk.
  04:22
  Tabák prospívá zdraví
   Izrael - Tabák prospívá zdraví. Tahle nečekaná zpráva přichází z Izraele. Tamní genetičtí inženýři dokázali upravit tabákové rostliny tak, aby se z nich dal získat Artemisinin - lék na malárii. Nemoc způsobená parazitem podle Světové zdravotnické organizace ohrožuje tři a čtvrt miliardy lidí, tedy polovinu obyvatel Země.
   07:42
   Tourettův syndrom
    Velká Británie - Tourettův syndrom znáte asi hlavně z komedií, kde lidé vykřikují vulgarity a doprovází je komickými tiky. Jenže ve skutečnosti na něm nic legračního není a často dokáže hodně zkomplikovat život. Ve Velké Británii se teď snaží pacientům ulevit voperováním elektrod do té části mozku, která by za tiky a křeče měla být zodpovědná.
    09:57
    Krátce
     Jižní Korea - Fanoušci mobilní komunikace a miniaturizace se možná zanedlouho můžou těšit na pohodlnější psaní. Jihokorejská firma Celluon představila virtuální klávesnici, kterou si už teď můžete připojit k telefonu. Vývojáři navíc doufají, že v budoucnu by se laserová klávesnice mohla stát přímo součástí mobilních telefonů.
     USA - Vědci z britské výzkumné lodi James Cook objevili dosud nejhlouběji položené podmořské sopečné průduchy. Nachází se v Karibiku v hloubce pěti kilometrů. Teplota kolem průduchů se pohybuje kolem 450 stupňů Celsia. I přes vysokou teplotu a obsah minerálů ve vodě bují v okolí život a vědci objevili poblíž průduchů nový druh krevetek.
     Libérie - Týmu liberijských a britských vědců se podařilo natočit v národním parku Sapo hrošíka liberijského. Ověřili tak, že na tomto území dosud nevymřel. Miniaturní hrošík totiž přežívá už pouze v Guineji, Sieře Leone, Pobřeží slonoviny a právě v Libérii. Podle odhadů jich zbývá posledních 3 tisíce kusů.
     11:03
     Vlastní měna v sanfranciské čtvrti
      USA - Pracujeme pro nadnárodní firmy, dostáváme plat v penězích, jejichž kurz a stabilitu nemáme možnost ovlivnit, a utrácíme je v řetězcích za zboží z druhého konce světa. V jedné čtvrti San Francisca si řekli, že tento systém zaslouží změnu. A založili si vlastní měnu.
      14:55
      Bezdomovci v JAR
       JAR - Jihoafrická republika už dlouho bojuje s nárůstem bezdomovců - na ulici žije až 200 tisíc lidí. Charita, která provozuje azylové domy v Kapském městě, přišla s novým způsobem, jak jim pomoct. Nový smysl života a taky vlastní příjem má zajistit organické zemědělství.
       17:53
       Falabelly
        Argentina - Je to oficiálně nejmenší plemeno koní na světě. A taky nejoblíbenější. Choval je třeba americký prezident Kennedy, perský šáh nebo současná argentinská hlava státu Juan Domingo Peron. Řeč je o falabellách. Jejich populace se v posledních desetiletích zmenšila. Díky zájmu chovatelů po celém světě ale teď zažívají renesanci.
        21:15
        Soutěž
         V lednu nás zajímá, jak se nemoci – tuberkulóze dřív neříkalo.
         A) souchotiny
         B) dusivka
         C) úbytě
         Odpovědi nám posílejte prostřednictvím SMS na číslo 906 06 09 ve tvaru: PRIZMA A nebo B nebo C.
         Přehrát celé video
         Stopáž22 minut
         Další díl
         21. leden 2012

         Přehled dílů

          
         Stopáž22 minut

         30. červen 2012

         Krajta tmavá v národním parku Everglades — Levhart jávský na Jávě — Viry a věda — Speciální kompresní oblek pro koně — Genová terapie — Termité jako vzor pro roboty — Malovací program Painting Fool

         7. 7. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         23. červen 2012

         Ekologická nafta — Recyklace — Umělé hlasivky — Nová družice NuSTAR — Prsní implantáty PIP — Seismologie — Jak zlevnit výrobu skla — Virtuální město

         30. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         16. červen 2012

         Mikročip místo orgánů — Biodynamické zemědělství — Brýle na celý život — Jak odolný je komár — Nejmenší nadzvukové letadlo — Problém vozíčkářů ve městech — Wikiměsto — Divocí koně — Anténa ve tvaru cedru

         23. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         9. červen 2012

         Britští přírodovědci přepisují paleontologii — Kouzla s kmenovými buňkami — Špionážní mise Korejců — Potkani s poraněnou míchou — Vodní filtr — Hudební nástroj pro neposedné prsty

         10. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         2. červen 2012

         Jak změní úraz mozku chování člověka — Závod ekologických aut — Ledovce tají rychleji, než se čekalo — Mikroroboti — Sofistikovaný dojicí automat — Zahrada pro alergiky — Pritzkerova cena — Bezpilotní letadlo hlídá pytláky v Indonésii

         9. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         26. květen 2012

         Léčba kmenovými buňkami — Káva je zdravá — Osobní vozítko — Hmotu lze kontrolovat myšlenkami — Klíč k předcházení demenci — Padělané léky proti malárii — Choroby srdce u primátů — Eko-vesnice podle Tolkiena — Běhat v botách, nebo naboso?

         7. 7. 2012 na ČT24

         Prizma na sociálních sítích

         Napište nám