Revoluce v botanice. Vědci mezi nové druhy poprvé zařadili rostlinu, jejíž popis se opírá výhradně o analýzu DNA.

Obsah dílu

Přehrát vše

Švýcarsko: program na sledování plavců
Letní olympijské hry se blíží a sportovci ladí formu. Plavci ve švýcarském Lausanne doufají, že jim pomůže věda. Zkoušejí systém, který přesně analyzuje jejich pohyb ve vodě. Physilog nemilosrdně odhalí slabiny a sportovci se na ně mohou v tréninku zaměřit.

USA: orangutani používají tablet
Používáte iPad? Už to umí skoro každý, dokonce i orangutani. Aspoň v parku Jungle Island na Floridě. Půjčili tam lidoopům tablet, aby zjistili, co všechno s novou hračkou dokážou. Software původně vznikl jako pomůcka pro lidi s autismem.

USA: DNA popis rostlin
Bariéra v botanickém názvosloví je zlomená, vědci úspěšně zařadili mezi nové druhy první rostlinu, jejíž popis se opírá výhradně o analýzu DNA. Od ledna je totiž možné charakteristiku druhu vydat i v angličtině, a dveře k plnému využití moderní technologie v botanice se tak otevírají.

krátce:
Německá firma Festo představila nový model mechanického exoskeletonu. Nasazuje se jednoduše jako rukavice a s pomocí senzorů bez zpoždění kopíruje pohyby lidské ruky. Každý prst pohání stlačený vzduch a stisk je díky tomu dvakrát silnější. Pomáhat může dělníkům v továrnách anebo při rehabilitaci pacientů po mrtvici.

Profesor Javier Alba Tercedor z Univerzity v Granadě vyhrál prestižní soutěž na mezinárodní konferenci počítačové tomografie. Porotu zaujaly detailní záběry anatomie vodního brouka. Video je složené ze stovek rentgenových snímků s vysokým rozlišením z počítačového tomografu. Ty tvoří dokonalý trojrozměrný obraz sledovaného živočicha.

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ? říká se. Američtí vědci teď přinesli důkaz. Potvrdili, že ovládnutí druhého jazyka posiluje mozek. Testy ukázaly, že nervový systém bilingvních lidí lépe reaguje na zvuk. V hlučném prostředí tito lidé dokáží lépe odblokovat šum a zachytit to podstatné ? lidskou řeč. Tyhle rozdíly se měřitelně projevily i na mozkové aktivitě.

Čína: ovce křížená se škrkavkou
Čínské naděje se upínají ke genetickému inženýrství. Další pokus zasáhnout přírodě do řemesla provedli vědci v univerzitních laboratořích v Sin-Ťiangu na severozápadě země. Zkřížili ovci a škrkavku. Experiment skončil úspěšně, aspoň prozatím.

Nizozemsko: hon za majoránou
Nizozemští kvantoví fyzici hlásí úspěch. Na svém vlastním zařízení zaregistrovali částici, jejíž existence je teoreticky známá už 75 let. Pojmenovaná je po svém tehdejším objeviteli, italském fyzikovi Ettorem Majoranovi. Vědci si od ní slibují možnost sestrojit kvantové počítače, které ty současné okamžitě vyřadí do starého železa.

Rusko: robot chodí do školy
Asi každý z nás snil o tom, že by nemusel do školy a místo sebe tam poslal nějakého dvojníka, který by za něj všechny ty dlouhé nudné hodiny odseděl. Jeden šestnáctiletý Rus takového zástupce do školních lavic má.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 ST