Čisté a ekologické uhlí? že to není protimluv, se snaží dokázat jedna těžařská společnost. Oprašuje stoletý britský nápad podzemního zplyňování. Metodu zvažují i u nás.

Obsah dílu

Přehrát vše

VB: zplyňování uhlí
Čistá energie a špinavé uhlí ? to nejde dohromady. Opak se snaží dokázat americko-britská těžařská společnost, která si dala název Clean Coal – Čisté uhlí. Podnikatelé po celém světě v poslední době oprašují stoletý britský nápad podzemního zplyňování. A mluví se o něm i u nás.

Německo: první elektromobil
Co bylo dřív – auta na benzín nebo na elektřinu? Trefil se ten, kdo hádal druhou možnost. Jeden z prvních elektromobilů sestrojili britští konstruktéři už v roce 1881. Věrnou kopii teď nechal ke 130. narozeninám tohohle vozítka vyrobit ředitel automobilového muzea v Německu.

VB: deprese
Z toho se dostaneš, chce to jen se trochu snažit – slýchávají často lidé s depresí. Lékaři už dávno vědí, že to není zdaleka tak jednoduché. Teď navíc potvrdili, že depresivní pacienti mají typické změny v některých částech mozku.

krátce
Změny v mozku nepozorujeme jen u depresivních pacientů. Čínští vědci zjistili, že se týkají i lidí závislých na internetu – podobně jako těch, kteří propadli drogám nebo alkoholu. Poruchu objevili v mozkovém centru zpracovávajícím emoce, rozhodnutí nebo sebeovládání. Ani tady zatím není jasné, jestli jde o důsledek nebo příčinu. Podle odhadů je na internetu závislých až deset procent jeho uživatelů.

Už víme, jak na viry ? tvrdí vědci z Melbournské univerzity. Zmapovali strukturu buněčného enzymu, díky kterému se viry rozmnožují. Teď už bude možné vyrobit lék s inhibitorem, který virům zamezí k enzymu přístup. A bez množení nemohou škodit. Za několik let dalšího výzkumu bychom tak mohli předcházet šíření třeba HIV nebo žloutenky typu C.

Nejmenším obratlovcem na světě je tahle žabka – Paedophryne amauensis. Nový druh teď oficiálně popsali američtí vědci – v roce 2009 ho objevil tým biologů ze Státní univerzity v Louisianě v džungli na Papui Nové Guineji. Dospělý jedinec je velký jen 7,7 milimetrů. Prvenství sebral indonéské rybce, která měří o 3 desetiny milimetru víc.

USA: policejní drony
Policie v americkém Houstonu a Miami ? městech s vysokou kriminalitou ? chce do svých řad přibrat nového pomocníka – Skrytého jestřába. Nejde o opeřeného mazlíčka, ale o šikovný bezpilotní letoun s termokamerou. Zastánci lidských práv ale protestují ? argumentují ochranou soukromí. Policie zas ochranou veřejnosti.

VB: sloní noha
Jak to, že sloní tlapa dokáže unést tak obrovskou váhu? Odpověď našli britští vědci. Zjistili, že jí pomáhá výrůstek na kosti, o kterém se dřív domnívali, že je to šestý prst.

Indonésie: camera obscura
Fotit už dnes umí každý. K dispozici jsou levné a jednoduché digitální přístroje, které za nás veškeré hodnoty ochotně nastaví samy. Jenže pořád se najdou nadšenci, kteří se vracejí k samým počátkům fotografie. A pro takové jsou určeny dírkové komory zvané taky camera obscura.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 ST