Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Zdeněk Tyc — Lidé — Česká televize

režisér

narozen 16. dubna 1956

Narodil se 16. dubna 1956. Po absolvování stavební průmyslovky pracoval mimo jiné jako ošetřovatel v zoologické zahradě, kulisák, tahač kabelů v České televizi a asistent režie na Barrandově. V letech 1983 - 1990 vystudoval režii na FAMU, kde natočil snímky VLEVO V BOK (1984) a JAK THORIN ZTRATIL BARVU (1985). Jeho středometrážní adaptace Buninovy povídky VLČEK (1986) získala školní ocenění Maxim.

Debutoval v roce 1989 filmem VOJTĚCH, ŘEČENÝ SIROTEK, který získal Hlavní cenu na Festivalu českých a slovenských filmů v Bratislavě a byl vyslancem tehdy ještě společného státu v klání o Oskary. Zároveň byl oceněn Velkou hlavní cenou poroty na festivalu prvních filmů v Angers, Francie. V roce 2005 byl tento film zařazen do prestižní kolekce Asociace českých filmových klubů Projekt 100.

Po absolvování FAMU režisér pracoval pro Českou televizi, mimo jiné režíroval grotesku Míč, křest desky divadla Sklep, portrét rockové skupiny Vltava a řadu přímých koncertů z klubu Na Chmelnici. V roce 1991 natočil ve společnosti T.H.A. producenta Ondřeje Trojana v cyklu „Historky od krbu“ povídku CESTA v hlavní roli s Tomášem Hanákem.

V roce 1993 natočil film ŽILETKY v hlavní roli s Filipem Topolem, kultovní postavou českého undergroundu, členem hudební skupiny „Psí vojáci“. Film ve Francii získal prestižní ocenění „Fondation GAN Pour le Cinema“.

V roce 1995 následoval třetí celovečerní film UŽ  jako zkratka slov UŽÍVEJ ŽIVOT z prostředí karlínského podsvětí. Stylizovaný příběh začínající prostitutky (v hlavní roli Barbora Hrzánová), komediálně parodující českou porevoluční realitu, se však nesetkal s pozitivní odezvou a získal Plyšového lva. Na další film si Zdeněk Tyc musel počkat sedm let.

Během filmové odmlky pracoval opět pro Českou televizi: CIZÍ SLOVO POEZIE, 1996 - 1999, cyklus JEŠTĚ JSEM TADY, 1996 – dodnes, televizní dokument STARÁ FOTKA, NOVÍ LIDÉ (1996), dokument ANO, MASARYK (1997), dvoudílný dokument DVOŘÁK V AMERICE (1998)

Další celovečerní film, psychologické drama SMRADI natočené podle scénáře Terezy Boučkové, vznikl v roce 2002. Komorní příběh rodičů (Ivan Trojan a Petra Špalková), kteří vychovávají dva adoptované romské chlapce a zároveň vlastního syna, byl roku 2002 uveden v soutěži na MFF v Karlových Varech, kde získal diváckou cenu a na festivalu v Istanbulu cenu za režii.

Pátým Tycovým celovečerním snímkem se staly v roce 2008 MALÉ OSLAVY, natočené v česko-slovensko-italské koprodukci. V roce 2013 jde do kin jeho zatím poslední film JAKO NIKDY. Kromě toho je jako režisér podepsán i pod letitou produkcí první české televizní stand up comedy show NA STOJÁKA.

Odkazy