Film Zdeňka Tyce
Jako nikdy

Kdo je Vladimír Holas? Malíř, sochař, pedagog a sukničkář okresního významu. Namaloval spoustu krásných obrazů, ale ne tak skvělých, jak si přál. Nebyl ve straně, nebyl ve Svazu výtvarných umělců, nezaprodal se minulému režimu. Vždycky byl svůj a svůj už navždycky zůstane. Ale jak dlouho to „navždycky“ bude ještě trvat? Diagnóza je jasná… Osamělý dům uprostřed křivoklátských lesů je jeho posledním útočištěm, protože umřít v odcizeně sterilním prostředí nemocnice prostě odmítá. Chce se skácet ve stoje, jak žil. Naštěstí (nebo bohužel?) není na umírání sám. Střídají se u něj dvě ženy – jeho současná mladá partnerka Karla, a jeho bývalá milenka, pětapadesátiletá vdaná zdravotní sestra Jaruna. Ty ženy se s přibývajícím časem a těžkostmi k sobě přibližují stále víc. Jsou rozdílné, ale nikterak jim to nebrání soustředit se na to, co je opravdu důležité. A ještě je tu syn Tomáš…

Scenáristka Markéta Bidlasová vypráví příběh o odcházení ze života prostřednictvím silných situací a s ostře vykreslenými charaktery. Hlavní postavy skvěle ztělesnili J. Schmitzer, P. Špalková (držitelé Českého lva 2013 za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v hlavní roli) a T. Medvecká. Nesentimentálně, bez prvoplánově dojemného patosu, ale strhujícím způsobem film natočil Zdeněk Tyc.

Film získal několik významných ocenění – především Českého lva 2013 za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v hlavní roli pro Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera, kteří byli rovněž oceněni Cenou české filmové kritiky. Scenáristce Markétě Bidlasové a režiséru Zdeňku Tycovi byla udělena Cena Trilobit Beroun 2013.

Jako nikdy na sociálních sítích

Napište nám