Pětidílný dokumentární cyklus Ten okamžik vznikl k 50. výročí srpnové invaze podle populárního izraelského formátu Capturing the Moment, který se dočkal adaptací už v osmi zemích světa. I česká verze je založena na jednoduchém principu. Diváci i známé osobnosti hledají ve svých albech vlastní fotografii spojenou se zlomovým okamžikem invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Scenáristce Tereze Brdečkové před kamerou vypráví o sobě, svém životě před invazí, o té fotografii a okolnostech jejího vzniku. Svěřují se, jak jim invaze změnila životní plány. Fotograf Jiří Zykmund se štábem režiséra Zdeňka Tyce pak provedou dokonalou rekonstrukci staré fotografie po padesáti letech, „ten okamžik“ znovu ožívá. Na základě výzvy na obrazovce se do projektu přihlásilo přes osmdesát žijících pamětníků invaze. Jedenáct příběhů z Prahy i menších měst zpracovali tvůrci do pětidílné dokumentární série Ten okamžik.

Výstava

Velkoformátové fotografie ze série Ten okamžik můžete vidět na venkovní výstavě před pražským Rudolfinem v rámci stejnojmenné expozice od 10. do 23. srpna 2018.

Kniha

Kniha Ten okamžik/Můj osmašedesátý s příběhy protagonistů dokumentární série i speciálního dokumentárního filmu Můj osmašedesátý na motivy vzpomínek diváků vychází 17. srpna 2018Edici ČT.

Beseda na MFF Karlovy Vary

Ten okamžik se v předpremiéře představil návštěvníkům Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V Domě ČT se konala beseda s protagonisty dílu Osobní protest Pavlou Jazairiovou a Františkem Jarošem, a s režisérem celé série Zdeňkem Tycem.

Záznam besedy naleznete na ČT na MFF Karlovy Vary 2018: Ten okamžik.