Vlastimil Harapes

tanečník, herec

narozen 24. července 1946

Dlouholetý člen a sólista baletu Národního divadla v Praze, tanečník, taneční mistr a pedagog, choreograf, režisér a herec Vlastimil Harapes se narodil v Chomutově. Tanec studoval na pražské konzervatoři a v Petrohradě v baletní škole Malého akademického divadla. Kromě domácí scény tančil i na celé řadě světových baletních scén, od roku 1977 do roku 1983 byl stálým hostem v západoněmecké porýnské opeře v Duisburgu a Düsseldorfu.

Od roku 1990 až do roku 2003 působil jakožto choreograf a ředitel baletního souboru Národního divadla, od roku 2010 pracuje jako šéf baletu Slovenského národního divadla. Klasický tanec také vyučoval v Itálii a na Taneční konzervatoři v Praze, zasedá jakožto porotce v renomovaných mezinárodních tanečních soutěžích. Je čestným předsedou Hnutí speciálních olympiád, členem rady Kiliánovy nadace a čestným prezidentem občanského sdružení Balet Globa.

Je nositelem titulu zasloužilý umělec a národní umělec, získal ocenění Zasloužilý člen Národního divadla a cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet.

Jako herce si jej diváci pamatují především z filmů Markéta Lazarová, Den pro mou lásku nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku. Účinkoval jako porotce v taneční soutěži České televize StarDance …když hvězdy tančí a ve slovenské soutěži Hvězdy na ledě.

Odkazy

Fotografie