iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 4. 2012
15:30 na ČT2

1 2 3 4 5

0 hlasů
1118
zhlédnutí

Knižní svět

Cena Hanse Christiana Andersena — Karel Kryl: Země Lhostejnost — Brněnská literární invaze — Na návštěvě u Evy Hauserové — Fyzika

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Cena Hanse Christiana Andersena

  0:14 do playlistu

  Cena Hanse Christiana Andersena
  Cenu Hanse Christiana Andersena uděluje Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu spisovatelům a ilustrátorům za celoživotní tvorbu pro malé čtenáře. Ocenění je to nadmíru prestižní a vzácné, rozdává se od roku 1956, ale jen v sudých letech a prozatím jím bylo poctěno devětadvacet literátů a třiadvacet výtvarníků z celého světa. Z Čechů se jím mohou pyšnit Bohumil Říha, Jiří Trnka, Květa Pacovská a čerstvě také Petr Sís. Mezinárodní porota u něj vyzdvihla „neobyčejnou originalitu a bohatou představivost, s jakou vytváří důmyslné a věrohodné příběhy za použití různorodých výtvarných technik.“ Petru Sísovi blahopřejeme!

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:16 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Nicole Kraussová: Velký dům (Argo) Vladimír Mikeš: Škodlivý prostor. Podvržená prvotina (Plus) Blanka Solařová-Calibaba: Sousedka ze Skalistých Hor (Paseka)

 • Reportáž - Brněnská literární invaze

  3:34 do playlistu

  Reportáž - Brněnská literární invaze
  Před pár dny prožila Praha Brněnskou literární invazi. Pod tímto názvem se totiž v Galerii Montmarter odehrálo setkání se spisovatelkou a kunsthistoričkou Kateřinou Tučkovou a básníkem a architektem Petrem Čichoněm. Kateřina Tučková představila svůj nový román Žítkovské bohyně, v němž se vydává po stopách lidové magie v Bílých Karpatech. Petr Čichoň přijel do Prahy se Slezským románem a nechal zaznít i svým vlastnoručně zhudebněným Pruským baladám.

 • Téma týdne - Fyzika

  8:36 do playlistu

  Téma týdne - Fyzika
  Albert Einstein prý prohlásil: „Chci poznat úmysly Boží – zbytek jsou drobnosti.“ Nahlédnout do dílny Svořitelovy se pokoušejí i vědci pracující s obřím podzemním urychlovačem, který na švýcarsko francouzském pomezí zbudovala Evropská organizace pro jaderný výzkum, známá pod zkratkou CERN. A Stvořiteli doslova a do písmene hleděl pod prsty i zakladatel novověké vědy Isaac Newton, převážnou část svého díla totiž nevěnoval fyzice a matematice, jak se mnozí domnívají, nýbrž teologii a alchymii.

 • Nové knihy – literatura faktu

  12:05 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Asfa-Wossen Asserate: Dobré mravy (NLN) Dagmar Mocná: Záludný svět Povídek malostranských (Academia) Hans Ulrich Obrist: Stručná historie kurátorství (GASK – Galerie Středočeského kraje)

 • Kniha týdne - Karel Kryl: Země Lhostejnost (Torst)

  14:28 do playlistu

  Kniha týdne - Karel Kryl: Země Lhostejnost (Torst)
  O tom, že zpěvák, skladatel a básník Karel Kryl byl člověk navýsost politický, netřeba pochybovat. Svědčí o tom nejen jeho písně a verše, ale i komentáře, kterými glosoval události doby. Do svazku Země Lhostejnost shrnul editor Vojtěch Klimt knižně dosud nevydané články, úvahy a glosy, jimiž Karel Kryl reagoval na tuzemské dění v čase předcházejícím rozpadu Československa. Vydal Torst.

 • Událost - Na návštěvě u Evy Hauserové

  18:12 do playlistu

  Událost - Na návštěvě u Evy Hauserové
  Eva Hauserová je žena povýtce energická. Do věcí, které si vezme za své, ať už je to feminismus či ekologie, se vrhá se vší silou a vážností, aniž při tom ovšem ztrácí rozum a humor. Čtenáři znají její feministickou sci-fi novelu Cvokyně, krvavý zelený román Blues zmražené kočky, Příručku militantního feminismu nebo povídkovou knížku U nás v Agonii. Nedávno se dala slyšet, že už to s jejím feminismem není tak žhavé, jako bývalo. Zeptali jsme se jí tedy, čím se ve svém postfeministickém období zaobírá.

 • Nové knihy - pro děti

  22:48 do playlistu

  Nové knihy - pro děti
  Cendrine Armani: Loutky z ponožek (Metafora) Vlastimil Rada a Jaroslav Žák: Příběhy děda Posledy (Plus) Zuzana Pospíšilová: Obrázkové rébusy (Grada)

 • Stálice a nové lásky

  24:45 do playlistu

  Stálice a nové lásky
  Petra Soukupová: Zmizet

Přehrát vše

Související