26 minut
Knižní svět

14. duben 2012

Obsah dílu

Besedník — Radkin Honzák: Babičku potrkal jelen — Herta Müllerová v Praze — Na návštěvě u Daniely Krolupperové — Současné umění

Části dílu

00:13
Besedník
  Toužíte po setkání se svým oblíbeným spisovatelem a nevíte, jak na to? Nevadí, naštěstí je tu Besedník, přesněji řečeno server www.besednik.cz, který setkání s milovaným autorem může zprostředkovat. Vymyslela jej loni na podzim spisovatelka Ivona Březinová. Databáze zatím obsahuje na šest desítek autorů různých profesí – nejčastěji literátů a ilustrátorů.
  01:18
  Nové knihy – pro dospělé
   Martina Doležalová: Kolej Today (Plejáda)
   John Ajvide Lindqvist: Jak zacházet s nemrtvými (Argo)
   Josef Váchal: Cesta Slovenskem (Gallery)
   03:36
   Reportáž: Herta Müllerová v Praze
    S německy píšící autorkou původem z Rumunska Hertou Müllerovou jsme se u nás začali seznamovat až poté, co jí byla v roce 2009 udělena Nobelova cena za literaturu. Péčí nakladatelství Mladá fronta však za tu krátkou dobu vyšly hned tři tituly: novela Cestovní pas a dva klíčové romány Rozhoupaný dech a Srdce bestie. Analytička poválečných evropských totalitních systémů počátkem dubna pobývala v našem hlavním městě, zúčastnila se předávání knižních cen Magnesia Litera a četla a diskutovala v pražské Městské knihovně.
    08:05
    Téma týdne: Současné umění
     Otto M. Urban: Tak pravil La Chapelle (Arbor vitae)
     Krištof Kintera (Arbor vitae)
     Současné výtvarné umění zůstává pro mnohé španělskou vesnicí, a tak je třeba ocenit péči nakladatelství Arbor Vitae. Knihy v něm vydávané, skoro vždy výpravné a graficky mimořádně pečlivě provedené, jsou dnes už na českém knižním trhu pojmem, z Arbor vitae je dnes hlavní náš nakladatel knih o umění. V poslední době tam vyšly hned dvě monografie vydané u příležitosti důležitých výstav. Expozice amerického fotografa Davida LaChapelle už sice v pražském Rudolfinu skončila, zato výstava Čecha Kryštofa Kintery probíhá v Městské knihovně až do poloviny května. Oba tvůrce spojuje, že zneklidňují publikum – a zároveň oba definují výtvarný názor dnešní doby.
     13:25
     Nové knihy - literatura faktu
      Edward Hollis: Skrytý život budov (Slovart)
      14:16
      Kniha týdne - Radkin Honzák: Babičku potrkal jelen (Galén)
       Žil byl kdysi psychiatr český Vladimír Vondráček, v jehož osobnosti se odborná erudice spojovala s literárním talentem a chutí duchaplně vyprávět. Před lety, zdá se, žezlo převzal další představitel oboru Radkin Honzák – a ze svých kratších textů a blogů nyní sestavil knihu s podivuhodným názvem Babičku potrkal jelen. Honzákovy drobné texty jsou jakýmisi divertimenty na populární psychiatrická témata. Dozvíme se zde o workaholismu, stáří i depresích, a často se přitom od srdce zasmějeme. Vydal Galén.
       17:14
       Na návštěvě u Daniely Krolupperové
        V posledních letech se zdá, že nejpilnější autoři a hlavně autorky české literatury působí ve světě knih pro děti. Taky Daniela Krolupperová je pilná, na svém webu uvádí počet svých titulů a napočítala jich dosud ne méně než devatenáct. V každém z nich se zábavným způsobem prozkoumává jiný kousek světa: Zákeřné keře jsou botanickou pohádkou, v Makej, makaku! zjistíme, jak je zvířatům ze zoo, když musí žít ve městě; jinde autorka spolu s výtvarníci Renatou Fučíkovou předložila dokonce obrazovou Historii Evropy. A jen v nejbližší době chystá vydání tří dalších knih u tří různých nakladatelů! Jde od vlastních dětí opisovat, nebo se to musí, aby to jiné děti bavilo číst, dělat ještě nějak jinak?
        19:44
        Nové knihy - pro děti
         Radvan Bahbouh: Pohádka o barvách (Dar Ibn Rushd, Qed Group)
         Jiří Miškovský: Tajemství starého sklepení (Bor)
         Tim Collins: Deník úúúplně obyčejného upíra (Fragment)
         22:16
         Stálice a nové lásky
          Jiří Suchý doporučuje knihy
          Přehrát celé video
          Stopáž27 minut
          Další díl
          21. duben 2012

          Napište nám