iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
18. 12. 2011
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

8 hlasů
16862
zhlédnutí

Toulavá kamera

Včelí farma Rokytník — Vánoční zvyky v Jizerských horách — Vánoční ozdoby ze Vsetína — Ozdoby ze šustí Jany Jarkovské — Spolek příbramských betlémářů — Třeboňský kapr

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Svíčky z Rokytníku

  1:05 do playlistu

  Svíčky z Rokytníku
  Svíčky ze včelího vosku znali už staří Egypťané. Dlouho byl ale tento výrobek velkou vzácností, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší. V našich časech si specifickou vůni a uklidňující kouzlo mihotavého plamínku dopřáváme hlavně ve svátečních chvílích, ke kterým patří také Vánoce.

 • Vánoční zvyky v podhůří Jizerských hor

  4:49 do playlistu

  Vánoční zvyky v podhůří Jizerských hor
  Vánoční svátky i období před nimi provázela v časech našich předků celá řada zvyků. S přípravami se začalo už po svátku svatého Martina. Jak přípravy probíhaly v podhůří Jizerských hor, to nám prozradí výstava, kterou Muzeum Českého ráje připravilo na Dlaskově statku v Dolánkách.

 • Ozdoby ze Vsetína

  8:40 do playlistu

  Ozdoby ze Vsetína
  Foukané vánoční ozdoby ze Vsetína zdobí stromečky nejen u nás, ale třeba také ve Finsku, Dánsku a dokonce i za velkou louží. Jako první se do jejich výroby pustil na počátku dvacátých let minulého století sklář Ludvík Ondra, v polovině století ho pak následovalo výrobní dužstvo IRISA.

 • Ozdoby ze šustí

  12:11 do playlistu

  Ozdoby ze šustí
  Kukuřičné šustí sloužívalo našim předkům nejdřív jako podestýlka ve stáji, později se z něj pak začaly vyrábět různé předměty denní potřeby, například ošatky. Dnes z něj vznikají také různé ozdoby nebo figurky. Jednou z nejznámějších výrobkyň je Jana Jarkovská z východočeského Štěnkova.

 • Příbramští betlémáři

  15:50 do playlistu

  Příbramští betlémáři
  Betlémy k vánocům patří neodmyslitelně. Zdobí velká prostranství, kostely, ale i domácnosti. My se tentokrát vypravíme na Příbramsko, abychom se dozvěděli, co je typické pro tamní ztvárnění vánočního příběhu.

 • Třeboňský kapr

  19:33 do playlistu

  Třeboňský kapr
  Pokud zrovna nepatříte k odpůrcům rybích pokrmů, nebude asi ani na vašem vánočním stole chybět tradiční český kapr. Přidáme k němu pár zajímavých informací o tom, jak se k nám dostal a kdy se začal objevovat na stole smažený.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související