Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Výstava plnicích per

Výstava plnicích per Dávno pryč jsou časy, kdy se důležité dokumenty podepisovaly v inkoustu namočeným brkem. Už dlouho se dějiny píší pery. Řadu vzácných exemplářů si prohlédneme na výstavě v pražském Národním technickém muzeu. Přivítá nás ten již zmiňovaný husí brk, vzácný exemplář, kterým se v roce 1648 podepisovat Vestfálský mír. A pak už přijdou na řadu pera. První patent na plnící pero byl udělen v roce 1809 v Anglii, tehdejší psací pomůcky ovšem neměly moc velkou výdrž. Jejich vývoji a prodeji se věnoval i Američan George Safford Parker. A právě pera nesoucí v názvu jeho jméno byla přítomna u mnohých významných událostí. Byla použita při podpisu kapitulace Německa i Japonska v roce 1945, posloužila i při uzavírání dohod mezi USA a Sovětským svazem či později Ruskem. A byla rovněž při vzniku slavných literárních či hudebních děl.

MapaVýstava plnicích per
videoVýstava plnících per
...
video video

Výstava plnících per

Rychnovský vrch

Rychnovský vrch Putování krásnou přírodou a také celá řada tajemství nás čeká na vrchu Rychnov uprostřed Moravskotřebovské kotliny. Zajímavé zastavení si dopřejeme hned na úpatí u kapličky z roku 1931. Připomíná dávné zázračné uzdravení kováře z Lubníka. Díky tomu se na Rychnov vydávala spousta poutníků, kteří hledali úlevu od svých bolestí a trápení. Pak se vypravíme směrem k vrcholu, který je dlouhý přibližně jeden kilometr a je tvořen dvěma hřebínky. Kdysi tu prý bývalo jezero a jedna legenda vypráví o pokladu ukrytém na jeho dně. Zajímavé je i to, jak různá prostředí na Rychnově najdeme. Jsou tu slunné stráně i mokřady, v nichž se daří vzácným rostlinám. Narazíme i na zajímavé živočichy, líbí se tu například sovám. A pro milovníky tajemných příběhů přidáme ještě jeden o dunění, které se ozývalo z útrob kopce.

MapaRychnovský vrch
videoRychnovský vrch
...
video video

Rychnovský vrch

Ikony

Ikony Martina Damiana okouzlily ikony a věnuje se jejich tvorbě. Prozradí nám, jak díla, kterým se říká obrazy do jiného světa, vznikají a jaká pravidla musí jejich autoři dodržovat. Přidáme i několik zajímavostí z historie ikonografie. První ikony se začaly objevovat už ve čtvrtém století, ve středověku jejich uctívání nabylo takového významu, že měly pro lidi větší cenu než život. Zajímavé je, že jsou jedinými obrazy, které se nemalují, ale píší. Do horní části Martin Damian vpisuje požehnání pro toho, komu ikona bude patřit, do spodní pak modlitby, litanie ke svatým a úryvek z Písma svatého. Text napsaný na dřevě je pak překryt plátnem. Na to se nanášejí plátky zlata a barvy. I pro ně platí přísná pravidla. Modrá je například symbolem lidskosti, červená božství. A dané je také postavení rukou i obličeje.

MapaIkony
videoIkony
...
video video

Ikony

Výstava vystřihovánek

Výstava vystřihovánek Papírové vystřihovánky patří díky časopisu ABC k oblíbeným zábavám dětí i dospělých už půl století. Celou tou dobou nás provede výstava na Chvalském zámku v pražských Horních Počernicích. Prvním modelem, kteří si mohli čtenáři časopisu s pomocí nůžek a papíru vytvořit byla kosmická loď, jež nesla do vesmíru Jurije Gagarina. Její papírová podoba vznikla rok po slavné události. Pak se na stránkách ABC začaly objevovat jednoduché modely autíček a postupně i složitější kousky včetně zajímavých staveb. Velkou osobností v historii vytváření papírových modelů se stal architekt Richard Vyškovský, který je také spoluautorem vůbec největší vystřihovánky na světě. Ta zachycuje památkovou rezervaci představující architekturu od románské až po současnou. Zabere plochu čtyř metrů čtverečních a skládá se z více než šesti tisíc dílků.

MapaVýstava vystřihovánek
videoVýstava vystřihovánek
...
video video

Výstava vystřihovánek

Slezsko bez hranic

Slezsko bez hranic Slezsko bez hranic je název projektu, jehož hlavním cílem je proměnit trochu zapomenutý kraj na obou stranách hranic ve vyhledávanou turistickou oblast. Vydat se můžeme po mezinárodní naučné stezce, která má celkem dvanáct zastavení. My jsme si vybrali to nejnovější, kterým se pyšní Albrechtice. Je to neobvyklá rozhledna vybudovaná z už nesloužících telekomunikačních věží. Raritou je například lávka, která obě věže spojuje. Z plošiny, na kterou vede bezmála půl druhé stovky schodů, je výhled i k našim severním sousedům. V polském Prudniku můžeme obdivovat františkánský klášter z druhé poloviny 19. století. Zastavíme se také na Kozím vrchu a na naší straně si ještě prohlédneme zříceninu kdysi největšího slezského hradu Fulštejn, k němuž se váže zajímavá pověst.

MapaSlezsko bez hranic
videoSlezsko bez hranic
...
video video

Slezsko bez hranic

Výrobce luků a šípů

Výrobce luků a šípů Luky a šípy provázejí člověka už hodně dlouho, možná už od starší doby kamenné. Kdysi dávno měly samozřejmě jinou podobu a jiný byl i materiál používaný na výrobu. Dnes je zhotovení dobrého luku otázkou dlouhých hodin práce a dalo by se říct, že tak trochu i vědou. Jedním z těch, kteří se téhle práci věnují, je Tomáš Hanuš z Valteřic. Svůj první luk si vyrobil jako kluk, pak ovšem následovala dlouhá pauza. Po dvou desítkách let dostal chuť si znovu zastřílet a když mu použitý luk nevyhovoval, rozhodl se vytvořit si vlastní. Po řadě let pokusů a vývoje se dopracoval k tomu, že jeho luky mají světovou kvalitu. Sám je také vyhlášeným střelcem, věnuje se instinktivnímu střílení, trefuje tedy 3D makety. Předvede nám výrobu luku a prozradí také pár zajímavostí z historie.

MapaVýrobce luků a šípů
videoVýrobce luků a šípů
...
video video

Výrobce luků a šípů

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST