iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
24. 4. 2011
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

14 hlasů
7703
zhlédnutí

Toulavá kamera

Velikonoce v Kouřimi — Borkovanské kraslice — Figurky ze šustí — Paškály — Křížové cesty — Dřevěné kraslice

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Velikonoce v Kouřimi

  1:19 do playlistu

  Velikonoce v Kouřimi
  Při návštěvě Muzea lidových staveb v Kouřimi, kam se za vyprávěním o Velikonocích vypravíme, nezapomeneme samozřejmě ani na dobroty, bez kterých si ani dnes neumíme představit sváteční stůl.

 • Borkovanské kraslice

  4:58 do playlistu

  Borkovanské kraslice
  K pomlázce dřív patřila vajíčka plněná, duté kraslice přišly do módy později. I ony ale okouzlují koledníky už hodně dlouho. Doslova mistryně jejich zdobení se rodí už po generace v moravských Borkovanech.

 • Figurky ze šustí

  8:36 do playlistu

  Figurky ze šustí
  Kukuřičné šustí využívali naši předci nejprve jako podestýlku pod dobytek. Později z něj začali vyrábět různé potřeby pro domácnost, například košíky. A nakonec se zalíbilo i výtvarníkům. Například Janě Jarkovské, která z něj vyrábí různé figurky.

 • Paškály

  12:16 do playlistu

  Paškály
  V Paloníně na střední Moravě najdeme dílnu, odkud do celé naší země, ale i do zahraničí vyrážejí paškály. Pokud náhodou nevíte, co si pod tímhle označením máte představit, tak prozradíme, že svíčky. A ne svíčky obyčejné.

 • Křížové cesty

  15:53 do playlistu

  Křížové cesty
  Martínkovice na Broumovsku vznikly už ve 13. století. Dlouho měli místní obyvatelé k dispozici jen dřevěný kostelík. Až v 17. století byl nahrazen kamenným. Jeho patronem je svatý Jiří, kterého připomíná výzdoba v kostele, ale také dřevěná plastika uložená v Broumovském klášteře.

 • Dřevěné kraslice

  19:36 do playlistu

  Dřevěné kraslice
  Kraslice nutně nemusí vznikat jen po vyfouknutí vajec. Panu Antonínu Hájkovi v Uherském Hradišti slouží jako materiál dřevo. Nejraději prý má třešňové, javorové nebo ořechové. V jeho dílně si prohlédneme i dvě světové rekordmanky – kraslice, které nemají obdoby.

 • Soutěž

Přehrát vše