iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 4. 2008
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

72 hlasů
7648
zhlédnutí

Toulavá kamera

Centrum řemesel — Toleranční modlitebny — Perleťové knoflíky — Pohansko — Krajkář — Zámek Kostelec nad Černými lesy

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Centrum řemesel

  1:14 do playlistu

  Centrum řemesel
  Západočeský lázeňský triangl si vydobyl svými proslulými léčebnými prameny své místo nejen u nás, ale i ve světě. Ročně sem přijíždějí desetitisíce turistů i pacientů. Téměř v jeho centru vzniká Centrum historických řemesel – to našlo své útočiště přímo na statku Bernard v Královském Poříčí. Stavení bylo dokončeno v roce 1922 a dlouhou dobu sloužil zemědělcům.

 • Toleranční modlitebny

  4:46 do playlistu

  Toleranční modlitebny
  V roce 1781 vydal císař Josef II. Toleranční patent. A právě s ním souvisí i vznik tolerančních modliteben. Jde o malé kostelíky připomínající víc než sakrální stavby spíš obyčejné venkovské chalupy. V Česku se jich dochovalo 48, bohužel většina z nich ztratila svou původní tvář, a to už v dobách národního obrození.

 • Perleťové knoflíky

  8:38 do playlistu

  Perleťové knoflíky
  Kousek od Jindřichova Hradce stojí zámek Žirovnice. Zajímavé interiéry stavby umocňuje i to, že tady je k vidění stálá výstava perleťových knoflíků, které Žirovničtí vyráběli už od 19. století. Město s přídomkem perleťové vychovalo několik generací zkušených a zručných knoflíkářů.

 • Pohansko

  12:07 do playlistu

  Pohansko
  Čeští památkáři se vypravili tento týden s deseti miliony korun dražit vzácné starožitnosti Lichtenštejnů. Byli snad úspěšní. Sám rod ale proslul nejen svým rozsáhlým komplexem Lednicko-valtického areálu, zajímavé jsou totiž i ty stavby Lichtenštejnů, které se do dějin národa a architektury nezapsaly třeba tak jako Lichtenštejnský palác.

 • Krajkář

  15:33 do playlistu

  Krajkář
  V Blatnici pod Svatým Antonínkem žije pan Antonín Lukáš. 73letý muž se může pochlubit jedním unikátem. Jde o jediného žijícího krajkáře, který dokáže vytvořit šitou krajku a krajkové obrazy. Původní profesí strojař a matematik řešil, co na důchod dělat. Rozhodl se splnit si svůj celoživotní sen a od roku 1995 se pustil do krajkařiny.

 • Zámek Kostelec nad Černými lesy

  19:35 do playlistu

  Zámek Kostelec nad Černými lesy
  Kostelec na Černými lesy tvořil vždycky strategické místo. V našich dějinách právě tady vyvýšený ostroh odděloval panství rodů Přemyslovců a Slavníkovců. Sám název Kostelec má svůj původ v latinském castellum – tedy opevněný kostelík. To, že se náš Kostelec stal in silva nigra – tedy nad Černými lesy, souvisí s jedlovými lesy, v nichž zapadající slunce dostává tmavou barvou.

 • Soutěž

Přehrát vše