iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 8. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

51 hlasů
6169
zhlédnutí

Toulavá kamera

Cheb — Lešany — Pražský hrad — Metelkovice — Netolice — Pardubice

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Cheb

  1:18 do playlistu

  Cheb
  Cheb – západočeské město, kousek od německých hranic. V současnosti řeší problém, co s některými tržišti, která vznikají kousek od toho nejznámějšího Dragona, jen kousek od chebského náměstí. A právě tady se zastavíme. Jedenáct domů z třináctého století vytvořilo tzv. Špalíček. Na rozdíl třeba od Jihlavy zůstaly tyhle nádherné a historií prodchnuté domy ušetřeny dodnes. A ve Špalíčku to žije – uvidíte sami jak nebo kým.

 • Lešany

  5:12 do playlistu

  Lešany
  Vojenská posádka, kasárny a dnes také místo, kde se scházejí fandové vojenské techniky. Důvod je nasnadě. Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Benešova je k vidění bojová válečná technika. Asi čtyři sta kousků, které své zlaté funkční časy prožívaly na začátku 20. století. Většina strojů je ale stále provozuschopná – a to obdivuje i cizina. Návštěvník si může projít simulovanou bitvou, projít se zákopem a prozkoumat třeba tank T 34.

 • Pražský hrad

  9:13 do playlistu

  Pražský hrad
  Údolí, kterým protéká nenápadný potok Brusnice – mnozí ho známe jako Jelení příkop, sehrál velkou roli při výběru toho, kde bude Pražský hrad stát. Dnes je obestřen různě velkými a známými sedmi zahradami, zahradami královskými, které sloužily k procházkám i zábavám. V různých obdobích prošly různými proměnami a byly i pronajímány. Dnes tvoří hradní skvosty.

 • Metelkovice

  13:12 do playlistu

  Metelkovice
  Zavedeme vás do Metelkovic na Ostravsku. Žije tady sedlář Robert Kudláček a právě o sedlařině bude čtvrtá reportáž. O honáckých bičích. Bič – tahle nezbytná pomůcka je prý jako člověk. Jeho výroba je poměrně složitá a je potřeba nejen vědět, jak na to, ale chce to mít i šikovné ruce. Páně Kudláčkův unikátní kousek se pyšní šesti metry – a zájem o jeho biče je i za hranicemi.

 • Netolice

  16:53 do playlistu

  Netolice
  Stačil jeden nápad skupinky netolických dobrovolníků postavit si vlastní archeopark, pak vyběhat všechna potřebná povolení a po sedmiletém martyriu se pustit do práce. Na vrchu svatého Jana se nejdřív provedly sondy a pak se začaly zkoumat nálezy, které by potvrdily, že tady stával hrádek – centrum politické moci. Dnes už archeologové přemýšlejí o tom, jak dokončit opevnění strážních věží. Počítá se i s možností ukázat návštěvníkům, jak se dřív na takovém hrádku opravdu bydlelo.

 • Pardubice

  20:04 do playlistu

  Pardubice
  Svatební marš, družičky, plačící rodiče a kolem dokola spousta známých a přátel. Svobodných, ale i těch, kteří už to mají za sebou. A co? Svatbu. A proč o tom mluvíme? A kamže vás to vlastně zveme? Odpovědi se nabízejí. Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové (a pak že jsou to rivalové!) a brněnským zemským muzeem se domluvily a připravily pro nás výstavu o svatebních oděvech a svatbách. Některé svatební šaty, které uvidíte, už leccos pamatují.

 • Soutěž

  23:54 do playlistu

  Soutěž
  Hrad Ostroh najdeme poblíž Františkových Lázní. Dost často se o něm mluvilo také jako o Seebergu. Byl zřejmě založen na konci 12. století, ale poprvé je zmiňován v listině datované rokem 1322. Německý císař Ludvík Bavor tehdy zastavil Chebsko včetně hradu českému králi Janu Lucemburskému. Hrad opravdu přešel pod českou Korunu. V minulosti si jej oblíbili na příklad Johann Wolfgang Goethe či Božena Němcová. Dnes je tu umístěna zajímavá expozice historického nábytku.

Přehrát vše