iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 5. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

175 hlasů
12416
zhlédnutí

Toulavá kamera

Zámek Lednice — Mučírna — Chýnovská jeskyně — Výstava Oprášené suvenýry — Modely létecích strojů — Rozhledna Borůvka

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zámek Lednice

  1:22 do playlistu

  Zámek Lednice
  Honosné a reprezentativní sídlo, zámek Lednice, patřilo Lichtenštejnům od 13. století. Svou současnou podobu získával zámek v průběhu staletí, snad nejvýrazněji pak ve století devatenáctém, kdy zámek žil i společenským životem. Chloubou lichtenštejnských pánů byly vzácné lovecké trofeje nebo zdobené obklady stěn. Dřív se zde scházely šlechtické rody celé Evropy, dnes se tady potkávají turisté – a vlastně taky z celé Evropy a nejen odsud.

 • Mučírna

  5:03 do playlistu

  Mučírna
  Zní to jak název extravagantního módního výstřelku, ale ve skutečnosti se každý smrtelník snažil setkání s takovou španělskou botou vyhnout. Důvod byl prostý: šlo totiž o kruté mučicí nástroje užívané v dobách středověku. Město Moravská Třebová slaví 750. výročí svého vzniku a místní otevřeli ve svém městě v zámeckém sklepení na ukázku jednu takovou mučírnu. Kruté tresty provázely středověkou dobu. Ti, kteří upadli v nemilost, byli „podepsáni“ písmeny RB (relegatus bohemiae) – vyhoštěn z Čech. A řeč bude i o různých stupních mučení.

 • Chýnovská jeskyně

  8:58 do playlistu

  Chýnovská jeskyně
  Pak se přesuneme jihozápadněji. K barevné jeskyni, která za své pestrou výzdobu vděčí minerálům, které se pěkně do barev podepsaly na jeskynním mramoru. Jeskyně je dlouhá 1400 metrů, návštěvníci se můžou projít v úseku dlouhém 220 metrů. Nejhezčí část jeskyně prý tvoří tzv. oltář – kaple, nad kterou bdí svatý Vojtěch a vzácné horniny se tu seřadily do jedinečného masivu. Chýnovská jeskyně je navíc i domovem netopýra řásnatého.

 • Výstava Oprášené suvenýry

  13:17 do playlistu

  Výstava Oprášené suvenýry
  Jindřichohradecký hrad i zámek hostí jednu zajímavou výstavu. Nese název Oprášené suvenýry alias Toulavá šlechta. Cestování totiž bylo oblíbené i v dobách dřívějších. Myslelo se přitom hlavně na děti – ty se měly na cestách lecčemus přiučit. Dobrým zvykem bylo odevšad si něco přivézt a jindřichohradecká výstava to dokumentuje: třeba pohárek z korunovace ruského cara Mikuláše II.

 • Modely létajících strojů

  16:58 do playlistu

  Modely létajících strojů
  Čeští modeláři jsou se svými výsledky na světové špičce. Jednoho z nich jsme navštívili i my. Narazili jsme na něj na Plzeňsku, jmenuje se Josef Brůha a k jeho modelům patří i létací stroj, který v době renesanční navrhoval sám Leonardo da Vinci. Modelářský mistr nám bude vyprávět o tom, jak takovéto modely vznikají.

 • Rozhledna Borůvka

  20:46 do playlistu

  Rozhledna Borůvka
  Borůvka – rozhledna v mikroregionu Toulovcovy maštale. Ten tvoří 11 obcí na ploše víc než 10 tisíc hektarů. Rozhledna se stavěla šest měsíců a ve výšce 460 metrů směle odolává všem povětrnostním neduhům. Rozhlédnout se z ní můžete do všech světových stran a přeje-li počasí, tak je na co se dívat.

 • Soutěž

  23:57 do playlistu

  Soutěž
  Jáchymov, město v hlubokém údolí Krušných hor, se proslavil především díky lázeňství. Ale nejen jím. Odnepaměti se tu těžila stříbrná ruda. Zajímavé je v této souvislosti i to, že právě odtud se pustila do světa stříbrná mince – tolar. Platila jím téměř celá Evropa a dostala se dokonce i za Atlantik, kde se stala dolarem. Stříbrňáky se tu bez svolení krále začaly razit v roce 1520. V novodobé historii těžbu stříbra vystřídalo dobývání strategické suroviny, uranu. Už víte, o kterém městě mluvíme?

Přehrát vše