iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
25. 2. 2007
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

57 hlasů
7727
zhlédnutí

Toulavá kamera

Žamberk — Šipín — Čachrov — Jihlava — Vojenské muzeum — Strašidla

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Žamberk

  1:14 do playlistu

  Žamberk
  Vynálezce hromosvodu nebo taky bleskosvodu, Václav Prokop Diviš, se narodil ve městě, které představuje vstupní bránu Orlických hor. To město se jmenuje Žamberk a právě tady se chudým rodičům Anně a Janovi Divíškovým malý Václav narodil. I on nosil původně jméno Divíšek, a protože šlo o talentovaného studenta, brzy se vypracoval. V první reportáži zajedeme právě do Žamberka a o životních peripetiích Prokopa Diviše si budeme povídat.

 • Šipín

  5:01 do playlistu

  Šipín
  Z podnětu hraběte Karla z Loewensteinu postavil Marti Jaegger z Pakoslavi zdejší památnou kapličku. Ta je dodnes velmi zachovalá, a to prý i proto, že dřevo na ni bylo káceno o nejbližším úplňku na Štědrý den, kdy má nejmíň mízy. Místo, o kterém mluvíme, se nachází na Tachovsku a jde o obec s podivným názvem Šipín. Lišky tu prý dávají dobrou noc, místo je nadto opředeno zajímavou legendou a rádi ho mají i trampové.

 • Čachrov

  8:42 do playlistu

  Čachrov
  V Čachrově asi patnáct kilometrů od Sušice narazíte při svých českých toulkách na muzeum drezín. Jeho hlavní železničář a přednosta pan Zahrádka pracuje na dráze už 20 let, jenže jako finanční ředitel. Přesto (nebo možná právě proto) drezíny sbírá, má je rád, a i když žije nedaleko Prahy, jezdí do toho svého muzea každý víkend. Celým areálem nás provede a pochlubí se svými drážními krasavicemi.

 • Jihlava

  12:34 do playlistu

  Jihlava
  Jihlava proslula jako město, kde se ve středověku těžilo stříbro. Podzemní chodby, jimiž je centrum protkáno, ale nenavštívíme. Naopak. Zamíříme výš. A to opravdu. Ve městě totiž nemůžete minout věžovou bránu Matky Boží. 112 schodů, které musíme vyšlapat, nás dovede do výšky 24 metrů nad zemí, a právě odsud se dá dívat nejen do okolí; tu svou „observatoř“ si tady našli i místní astronomové.

 • Vojenské muzeum

  16:07 do playlistu

  Vojenské muzeum
  Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu v Praze, nás zavede do míst, v nichž je možné vidět expozici československé armády od roku 1914. Návštěvníci se tady můžou na vlastní oči podívat třeba na vojenskou výstroj a proti proudu času je zavedou i expozice první světové války nebo československého odboje a legionářů. Vedle britské agenturní radiostanice uvidíte i různé řády a vyznamenání. Ty patří Masarykovi i Benešovi. A třešničkou na dortu bude i čtrnáctikilový mobilní aparát.

 • Strašidla

  20:04 do playlistu

  Strašidla
  A poslední reportáž by se určitě mohla líbit i dětem. Strašlivý pavouk Bonifác nebo nebezpečný pirát Dupající noha, různí permoníci a další podivní tvorové na nás totiž čekají ve sklepě plném strašidel. V ostravském podzemí totiž připravili studenti JAMU podívanou, kterou jentak někde neuvidíte. 11 strašidelných komnat a výstava čarodějnic – překvapení a leknutí, kam se jen podíváte.

 • Soutěž

  23:51 do playlistu

  Soutěž
  Dóm zkázy nebo třeba Pustý žleb najdeme v Moravském krasu, v našem nejnavštěvovanějším jeskynním komplexu. Návštěvníci tudy mohou procházet suchou nohou od roku 1914. Častěji se ale pouštějí do nitra krasu na lodičkách. Zdejšími nejznámějšími útvary jsou Salmův sloup, Pohádková jezírka či Masarykův sloup.

Přehrát vše