iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 1. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
7435
zhlédnutí

Toulavá kamera

Hornické muzeum — Pražský hrad ve fotografii — Muzeum knihařství — Sedmihoří — Modely vláčků — Domažlice

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hornické muzeum

  1:26 do playlistu

  Hornické muzeum
  První reportáž bude pro Toulavou kameru dost netypická, zvláštní. Pozveme vás do ostravského Hornického muzea Ostravsko-karvinských dolů. Posláním záchranářů vždy bylo zachraňovat lidské životy a zabránit ohni nebo vodě. Ke všemu vždy potřebovali techniku, která jim měla pomoct. A právě tu uvidíte v tomhle muzeu – na některé speciální kousky jsou tu obzvláště místní záchranáři pyšní: třeba takové oživovací a dýchací přístroje.

 • Pražský hrad ve fotografii

  5:46 do playlistu

  Pražský hrad ve fotografii
  Na Pražský hrad je prý nejkrásnější pohled od Vyšehradu. Oběma skvosty procházely naše dějiny a oba jsou i vděčným cílem hledáčku v objektivu laických i profesionálních fotografů. Hrad však jako dominanta a jeden ze symbolů Prahy i republiky přitahoval víc. Od devatenáctého století přibylo i jeho fotek. Autoři výstavy historických hradních snímků měli tedy z čeho vybírat a jestli se jim záměr povedl, můžete posoudit i vy: posuďte sami, jak zachytili proměny Hradu fotografové dávní i ti současnější.

 • Sedmihoří

  9:03 do playlistu

  Sedmihoří
  Na pořádnou procházku vás pozveme do Sedmihoří na Tachovsku. Místní bohaté zásoby dřeva sloužili místním odjaktěživa a hluboké lesy nechaly vytvořit krásnému přírodnímu parku, v němž cválá ojedinělé početné stádo koní. A dozvíte se navíc, proč se Sedmihoří říká právě Sedmihoří.

 • Muzeum knihařství

  12:46 do playlistu

  Muzeum knihařství
  V Mohuči vynalezl Jan Gutenberg před pěti sty lety knihtisk. Říká se, že kdyby nebylo konopí, neměl by na co tisknout, a tím se zdůrazňuje další pozitivní „schopnost“ téhle rostlinky. Knihtisk a knihařina vůbec představují z největších vynálezů historie, jehož užitek oceňujeme dodneška – a o právě o knihách a o všem, co je s nimi spojené, bude naše třetí zastavení. Na hranicích středních a východních Čech – městečko Rožďalovice – a památník místnímu rodákovi, knihaři Jendovi Rajmanovi.

 • Modely vláčků

  16:35 do playlistu

  Modely vláčků
  Pokud patříte k obdivovatelům mašinek a vláčků, pak vás určitě potěší železniční reportáž z Vrčeně u Nepomuku. Právě tam totiž žije a bydlí pan Navrátil. V rodinném domku vystavuje na 45 mašinek, které tahají téměř sto čtyřicet vagonků. 150 hodin práce a výsledek: půlka domku musela ustoupit vláčkům, dvěma tratím a 120 maketám budov.

 • Domažlice

  20:20 do playlistu

  Domažlice
  Končíme v Domažlicích. Ve městě, jehož historie sahá do desátého století. Mohovití Chodové, chráníce svůj majetek, se rozhodli město ochraňovat před lapky. Stalo se z něj centrum Chodska, které bylo poznamenáno několika požáry. Jeden z nich poznamenal i hrad – ten pak získal koupí otec známého Lomikara a v malebném městě vznikla krásná hradní barokní paráda. A že tohle místo má něco do sebe, věděli i Jirásek, Němcová nebo Vrchlický.

 • Soutěž

  24:17 do playlistu

  Soutěž
  Muzeum Guinessovy knihy rekordů v Pelhřimově se pyšní víc než třemi sty prapodivnými exponáty. Jako třeba obří pyžamo, do kterého se vejde 90 lidí, nebo hrnec na 2300 porcí polévky.

Přehrát vše