iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
17. 12. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

10 hlasů
5088
zhlédnutí

Toulavá kamera

Vodňanské rybářství — Jablonecké vánoční ozdoby — Výstava vánočních ozdob v Roztokách — Valašský skanzen — Muzeum betlémů — Slaměné ozdoby

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Vodňanské rybářství

  1:06 do playlistu

  Vodňanské rybářství
  Vánoce přicházejí a k nim patří i kapři. Jenže - víte, co všechno to obnáší, než se takový kapřík dostane k vám na stůl? Pro přihlížející na hrázi zajímavá podívána, pro ty, kteří se brodí ve vodě, pěkná fuška. Přesvědčí vás o tom naše povídání z jihočeských Vodňan, v němž se podíváme i do školy, která budoucí odborníky i odbornice připravuje.

 • Jablonecké vánoční ozdoby

  4:39 do playlistu

  Jablonecké vánoční ozdoby
  Ve vánočním duchu pak budeme pokračovat, jen změníme téma. Stromeček se totiž neobejde bez ozdob. Někde se jim říká baňky, jinde kouličky a kdoví jak ještě. Na Jablonecku, kam jsme zavítali, vznikla první firma, která úspěšně své výrobky vyváží i do zámoří – a to i proto, že než se skutečný mistr naučí vyrábět navlas stejné ozdoby, trvá to mnoho let.

 • Výstava vánočních ozdob v Roztokách

  8:01 do playlistu

  Výstava vánočních ozdob v Roztokách
  Karl Johann Liebich byl ředitelem Stavovského divadla a byl to právě on, kdo se nechal inspirovat v sousedním Německu a nechal si jako první u nás přivézt zelený symbol Vánoc – stromek. V Roztokách u Prahy jsme ale potkali jednu z autorek výstavy o ozdobách. K těm nejdražším patřily papírové z okolí Drážďan a jak dodává paní Zemanová, nemůžeme si nechat ujít ani osudy sudetských sklářů.

 • Valašský skanzen

  11:36 do playlistu

  Valašský skanzen
  Ve čtvrté vánoční reportáži si budeme povídat o Luckách. Ty chodívaly vždy 13. prosince po valašských chalupách. Byly to takové mlčenlivé svědkyně vypovídající o tom, že bílá barva, do níž byly zahaleny, přináší jakousi očistu. Ochutnáme rovněž vánoční oplatky pečené na otevřeném ohni – o tom, kdo je směl péct a z čeho, nám řeknou místní etnografové a pracovníci valašského skanzenu.

 • Muzeum betlémů

  15:44 do playlistu

  Muzeum betlémů
  V Zábrdí na Prachaticku jsme navštívili pani Vizinovou. Už téměř dvacet let sbírá papírové betlémy a na půdě svého domu si dokonce kvůli nim zřídila i takové muzeum. V něm napočítáte téměř šest stovek betlémů z celého světa. Mimo to se tato vášnivá sběratelka věnuje i podmalbě s lidovou a náboženskou tematikou.

 • Slaměné ozdoby

  19:37 do playlistu

  Slaměné ozdoby
  A k Vánocům patří i ozdoby vyrobené ze slámy. Na Žďársku se už tři generace rodiny rodiny Kratochvílových a Občinových. Už přes dvacet let velí této slaměné pletařské firmě maminka Jana. Pozadu však nezůstává ani její manžel nebo jejich děti. Uplést složitý betlém trvá i několik hodin, ale rodiny Kratochvílova umí víc než čtyřicet vánočních motivů.

 • Soutěž

  23:24 do playlistu

  Soutěž
  Proslulé Krýzovy jesličky najdeme v Jindřichově Hradci. Jsou zapsány v Guinessově knize rekordů. Punčochář Krýza na nich pracoval přes 60 let až do roku 1918, kdy zemřel. Do jesliček zasadil biblické osoby, ale také výjevy z doby, v níž žil. Kromě změny pohonu z ručního na elektrický si původní mechanismus vyžádal jen drobné úpravy.

Přehrát vše

Související