iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 12. 2006
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

10 hlasů
6940
zhlédnutí

Toulavá kamera

Pohankový mlýn — Prachatice — Parní motocykl — Netopýři — Hamousův statek — Výstava betlémů

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Pohankový mlýn

  1:10 do playlistu

  Pohankový mlýn
  Zdravým životním stylem se dnes snaží žít hodně lidí. Patří k němu i pestrá a hodnotná strava, celozrnné potraviny, netučná jídla. Tedy i třeba taková pohanka. Napadlo vás někdy, jak se vlastně mele taková pohanková mouka? Víte, kdo je smetiprach? Tušíte, že u nás najdete rodinu, kde se mlynářská tradice dědí z pokolení na pokolení už od roku 1861? Pojďte s námi ke Šmajstrlům ve Frenštátu pod Radhoštěm.

 • Prachatice

  5:07 do playlistu

  Prachatice
  Prachatice – dnes městská památková rezervace – byly založeny na konci 13. století a jejich rozkvětu pomohl hlavně obchod se solí. Město se rozrůstalo, obyvatel přibývalo a začátkem 17. století se rozhodl Petr Vok Prachatice prodat císaři Rudolfovi II. Pohnuté dějiny, které městem pak procházely, vyvrcholily nešťastným požárem. K městu se pojí spousta legend a pověstí – a vy se o nich dozvíte.

 • Parní motocykl

  9:00 do playlistu

  Parní motocykl
  V Hranicích na Moravě už jsme byli. Přijeli jsme autem, a netušili jsme, že právě tady žije pan Barnasík, který má zálibu v páře, která pohání motorku. 80kilový stroj je možná jedinou funkční replikou, která je schopna provozu na silnicích. O tom, jak takový stroj vzniká, nebo jaká náhoda vedla k jeho konstrukci, se bude mluvit ve třetím zastavení.

 • Netopýři

  12:29 do playlistu

  Netopýři
  O létajících krasavcích bude naše čtvrtá reportáž. Jejími hrdiny budou jediní létající savci, netopýři. V Černošcích nedaleko o nich vědí hodně, možná všechno: matka s dcerou, které se rozhodly netopýrům pomáhat. Obě budou povídat hlavně o tom, jak se takoví „ptáčci“ zachraňují, a spolu s nimi připravíme těmto lítajícím hmyzožravcům i vydatný jídelní lístek.

 • Hamousův statek

  16:02 do playlistu

  Hamousův statek
  Pak se přesuneme na Křivoklátsko. Ve víc než starém Zbečnu se rozhodli vrátit se k tradičním oslavám adventu a ukázat, jak se žilo na takové selské usedlosti kdysi. Správce hradu Křivoklát nás provede roubenkou jako z pohádky s poněkud divným názvem Hamousův statek.

 • Výstava betlémů

  19:57 do playlistu

  Výstava betlémů
  K Vánocům betlém patří. Z kostelů se dostaly i do domácností. My spolu s vámi zavítáme na turnovskou výstavu, která se může pochlubit vzácným kouskem: betlémem malíře Michala Bělohlávka – dalo by se o něm taky říct, že to je betlém spojený se záhadou. Jakou? V neděli v deset se dozvíte nejen to.

 • Soutěž

  23:37 do playlistu

  Soutěž
  Českou Třebovou proslavily jabkancové poutě. Pořádají se tam vždy jednou do roka kolem 25. listopadu, kdy má svátek Kateřina. Její jméno totiž nese rotunda, pod níž se konají. A právě v tento den pečou místní hospodyně onu specialitu. Jabkance – tedy bramborové placky plněné tvarohem.

Přehrát vše

Související