iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
15. 10. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

8 hlasů
5800
zhlédnutí

Toulavá kamera

Jeskyně Pekárna — Voskařství na Příbramsku — Lázně Bohdaneč — Úzkokolejka — Mlýn v Písečné — Keltové na Šumavě

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jeskyně Pekárna

  1:07 do playlistu

  Jeskyně Pekárna
  První zastavení nás zavedlo k jižní části Moravského krasu, do údolí Říčky. Právě tady totiž narazíte na Pekárnu. Jde o jeskyni, které místní říkají taky díravica nebo kostelíček, a před víc než deseti tisíci lety zde žili tehdejší obyvatelé, magdalénienští lovci. My vám ukážeme techniku a nástroje, které tehdy používali. Patří mezi ně třeba náčelnické hole, amatérské páky a další zajímavé věci. Dokonce tady najdete i jedno falzum. I na něj se podíváme.

 • Voskařství na Příbramsku

  5:11 do playlistu

  Voskařství na Příbramsku
  Možná ani nevíte či netušíte, kde stojí Vimrovna. Jde o starý dům a najít ho můžete v Březových horách na Příbramsku. Kousek od něj se pak místní pyšní Hornickým muzeem. A proč jsme se vypravili právě sem? V obou najdeme stopy zaniklého řemesla – voskařství. Voskařství tady má dlouhou tradici a k jeho vzniku prý došlo vlastně zázrakem, a to už roku 1632. V druhé reportáži se samozřejmě dozvíte, o jakou záhadu šlo. Seznámíme vás i s Alenou Čákovou, jedinou, která umí vyrobit tzv. voskovou obětinu.

 • Lázně Bohdaneč

  8:45 do playlistu

  Lázně Bohdaneč
  Lázeňské město Bohdaneč najdete ve východních Čechách. O jeho velký vzrůst se zasloužil Vilém z Pernštejna, který se rozhodl založit tady rybniční soustavu. Lázně otevřel Jan Veselý – hodně lidí ho od záměru zrazovalo, a on si proto nechal kvalitu tamní slatiny prozkoumat. Nápad vyšel. Do lázní zavítal třeba i T. G. Masaryk. A za zmínku určitě stojí i kubistický Léčebný dům Gočár. I tam jsem s kamerou zavítali.

 • Úzkokolejka

  12:45 do playlistu

  Úzkokolejka
  Jubilejní bude naše další vyprávění. Oslavenkyně slaví sto let a popřát jí můžete někde mezi Kamenicí nad Lipou a Obrataní. Jde totiž o železniční trať – ale trať nejen tak ledajakou – úzkokolejku. Za účasti ck hodnostářů byla v roce 1906 otevřena. Dnes místní vláček využívají hlavně turisti, kteří si okolí oblíbili. Úzkokolejka měla být sice několikrát zrušena, ale zkuste to, když tady dostanete krásnou lepenkovou jízdenku!

 • Mlýn v Písečné

  16:31 do playlistu

  Mlýn v Písečné
  V roce 2005 byla oceněna jako nejkrásnější vesnice roku. Ale nejen kvůli tomu jsme se sem vypravili. Mají tu totiž starý mlýn – podle listin už z roku 1596. Písečná, o které budeme mluvit, se tak chlubí nejen svou krásou, ale i historií. My vám ukážeme, jak takový mlýn funguje. Dnešní majitelé, manželé Maarovi před deseti lety koupili neobyvatelnou ruinu a ve spoustě harampádí našli zachovalé mlýnské vybavení. Rozhodli se proto mlýn zachránit a zrenovovat. Jak se jim to povedlo, posoudíte sami.

 • Keltové na Šumavě

  19:57 do playlistu

  Keltové na Šumavě
  Po stopách Keltů na Šumavě pátrala Toulavá kamera v poslední reportáži. V Kašperských horách jsme odstartovali naši cestu a doputovali jsme až k Obřímu hradu. Je opředen několika legendami, které rozkrývají, proč si ho výteční bojovníci postavili, a náš průvodce historik Vladimír Horpeniak nám vysvětlí, proč si možná obři nebo možná Keltové vystavěli hrad tak šikovně – totiž rovnou na zlaté žíle.

 • Soutěž

  23:40 do playlistu

  Soutěž
  Loštice ve středověku proslavily prapodivné poháry s puchýřky. Byly doslova módním hitem a nesměly chybět v žádné evropské krčmě. Přesnou receptury si vzali dávní hrnčíři s sebou do hrobu. Ví se jen to, že atypické puchýřky má na svědomí tuha, kterou hrnčíři do hlíny přidávali.

Přehrát vše