iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
22. 1. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

10 hlasů
4345
zhlédnutí

Toulavá kamera

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku — Jihočeská Kanada — Karlštejnské věže — Hrázděnky

24 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku

  1:08 do playlistu

  Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku
  Až na samotné hranici s Polskem začneme naše toulání. V Těšínském Slezsku je totiž hradiště, které kdysi sloužilo jako významná obchodní spojka Pobaltí s jižní Evropou. Pastva pro archeology – už před víc než dvěma tisíci let obývaná lokalita snad zaujme i vás. V Podoboře u Chotěbuzi v Muzeu Těšínska se dozvíte i uvidíte mnohem víc, třeba to, jak souvisí větrný živel, který loni postihl Vysoké Tatry, právě s tímto místem.

 • Jihočeská Kanada

  5:26 do playlistu

  Jihočeská Kanada
  Pak se vydáme do Kanady, ale té jihočeské. V létě ráj cyklistů – v zimě ráj běžkařů. Ale nejen pro vyznavače sportu je určena naše druhá reportáž. Své v ní najdou i ti, kteří rádi trochu historie. Všem těm různým „lyžostezkám“ vévodí strážní hrad Lanštejn – krásná románská památka učarovala i Friedrichu Schillerovi – a jeho Loupežníci se odehrávají právě zde. Ale k obdivování toho bude víc – a vám to doma půjde i bez těch běžek.

 • Karlštejnské věže

  9:29 do playlistu

  Karlštejnské věže
  Jedno z našich posledních loňských toulání nás přivedlo na Karlštejn. Vrátili jsme se sem a prošli se v Mariánské věži – tu si vybral Karel IV., aby zde shromažďoval své cenné sbírky, prohlédli jsme si i unikátní obrazy mistra Theodorika. A historička Naďa Kubů nám přiblíží i více či méně pravdivé legendy, spojené s touto ojedinělou stavbou.

 • Hrázděnky

  13:59 do playlistu

  Hrázděnky
  Pak se přesuneme do skanzenu Doubrava nedaleko Mariánských lázní. Jedna z nejznámějších památkových rezervací hrázděné architektury má totiž co nabízet: původní stavby, mnohdy staré několik staletí. Hrázděnky – jak se těmto krásným „domečkům“ poeticky říká – vévodí zelená a modrá barva a spousta různých symbolů, které plnily funkci ochrannou. Krása architektonická je zde krok na kroku provázena krásou lidové tvořivosti. A k čemu by byla taková velká stavení, kdyby v nich nebyli koně! Doubrava vás překvapí i největším chovem ...ale nechte se překvapit, kohože tam ti doubravští vlastně chovají.

 • Letorádek Kinských

  18:34 do playlistu

  Letorádek Kinských
  V roce 1831 si nechali Kinští vystavět v Praze na Smíchově své letní sídlo, které po mnoha letech doby nedávné zchátralo a stalo se nevábnou součástí smíchovsko-petřínského parku. Město Praha však celou vzácnou památku rekonstruovalo a protože nebyl narušen klasicistní styl stavby, rozhodlo se vrátit do nově otevřených prostor národopisné sbírky. V poslední reportáži tedy budete mít možnost projít si nejen vnitřek smíchovského Letohrádku Kinských, ale taky si na vlastní oči prohlédnout a „osahat“ zajímavé exponáty.

 • Soutěž

  22:44 do playlistu

  Soutěž
  V Pošumaví, kousek od Klatov, leží městečko Chudenice. Zajímavé je hlavně tím, že v jeho okolí najdete několik rezervací a chráněných území a taky rozhlednu, zvanou Bolfánek. Vznikla z věže kostela svatého Wolfganga, který byl postaven v roce 1726 a o padesát let později josefínským dekretem zrušen a zbořen. Zbyla jen tahle věž. Vystoupat po jejích 138 schodech nahoru rozhodně stojí za to. Šumavu, Český les či Domažlicko tu máte jako na dlani. Navíc přímo pod vámi se rozprostírá půvabná americká zahrada.

Přehrát vše