Toulavá kamera

29. leden 2006

26 minut

29. leden 2006

Obsah dílu

Zámek Kozel — Muzeum perníku — Štěchovický poklad — Národní dům v Prostějově

Části dílu

01:24
Zámek Kozel
  V roce 1784 nechal Jan Vojtěch Černín postavit z Chudenic zámek Kozel. Vznikla prostorná jednoduchá stavba obdélníkového tvaru, která byla v průběhu let rozšířena. Doba kavalíra Černína pominula, ale zámek stojí dál. Do západních Čech jsme se vypravili i my – zámek se proměnil za doby Valdštejnů a měnil se i v dobách nedávných. I proto se stal naší první zastávkou toulání.
  05:23
  Muzeum perníku
   Voňavým perníkem pak zavoní naše druhá reportáž. V té se vypravíme do Muzea perníku – ne přímo do Pardubic, ale ke Kunětické hoře. Loupat perníček nám pomůže provozovatel perníkové chaloupky Luděk Šorm, díky němuž se podíváme, jak se takový perník vyráběl, a prohlédneme si spousty jiných pomůcek a vzácností, ale hlavně – uvidíme, jak se dá taky zamyslet nad výchovným posláním této pohádky, ve které hraje perník spolu s Jeníčkem a Mařenkou velmi důležitou roli. A možná se dozvíte nějaký zajímavý perníkový recept.
   10:02
   Štěchovický poklad
    Posilněni perníkem se pak vydáme hledat poklad. Říká se mu štěchovický, se Štěchovicemi však nemá nic společného, a nejvíc ho proslavil jeho hledač Helmut Gaensel. Ten už patnáctý rok hledá 65 beden a dokumenty císaře Viléma nebo zbytek Frankova archivu. Zajímavý příběh, který má svou spoustu ale, prý, možná, kdoví. Pochybnosti se vynořují, peníze na hledání ubývají a jediný, kde ještě pořád doufá, je pan Gaensel. Jeden poklad už ale našel... uvidíte sami.
    14:24
    Národní dům v Prostějově
     O svém pokladu nám pak budou vyprávět Prostějovští. Secesní perla, kterou se pyšní jejich město, se stala jednou z dominant města. My se jím projdeme, seznámíme se s jeho historií, zajímavým osudem i současností. A když vám pak ukážeme labyrint vzduchových průduchů a šachet, které jsou dodnes funkční, uvidíte sami, že stojí za to se tady při návštěvě Prostějova zastavit. A můžete s sebou vzít třeba i svého jezevčíka – i o nich totiž bude řeč.
     18:45
     Muzeum hasičů
      Poslední naše toulání nás zavedlo až na Hanou do Čech pod Košířem. V roce 1820 tady začal domkář Smekal vyrábět dřevěná vědra. Ta si oblíbili hasiči, protože se jimi dobře lila voda do ručních stříkaček... a jejich prototyp třeba zachraňoval i Národní divadlo. Dnes v této obci stojí Hasičské muzeum. V něm se zaměříme na hasičskou techniku všeho druhu a povídat si budeme i o práci hasičů dobrovolných. A ještě jedna věc je pro tuhle reportáž důležitá – pravá nefalšovaná hanáčtina z úst jednoho z průvodců.
      23:18
      Soutěž
       Unikátní přírodní památku Vodopády Bílé Opavy má „na svědomí“ říčka, která pramení kousek pod vrcholem Pradědu. Tedy ve výšce nějakých 1400 metrů. Do nejbližší obce, Karlovy studánky, je to pouhých 5 kilometrů. Na této vzdálenosti ale dravá říčka překonává zhruba šestisetmetrové převýšení. A tak v horninách, vzniklých kdysi dávno z mořských usazenin, vykouzlila nádhernou podívanou. Peřeje, vodopády, kaňony, zajímavé skalní útvary.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       5. únor 2006

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám