iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 9. 2005
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

16 hlasů
3303
zhlédnutí

Toulavá kamera

Horní Planá — Restaurování — Zámek ve Žďáru nad Sázavou — Maryša — Červený Hrádek

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Horní Planá

  1:09 do playlistu

  Horní Planá
  V úvodu se podíváme do jihočeské Horní Plané. Najdeme tu řadu zajímavých památek a od roku 1960 také expozici věnovanou místnímu slavnému rodákovi, spisovateli a básníkovi Adalbertovi Stifterovi. V Rakousku a Německu uznávaný umělec zachycoval ve své tvorbě rodný kraj. Šumavu líčil jako krásný, přesto drsný kraj, jehož obyvatelé neměli příliš na růžích ustláno.

 • Restaurování

  5:11 do playlistu

  Restaurování
  V následující reportáži se podíváme za jednou velmi šikovnou restaurátorkou. Jmenuje se Zuzana Červenková a je jednou z mála držitelek licence ministerstva kultury na restaurování uměleckých řemeslných kulturních památek. Inu, tuhle práci nemůže dělat každý. Díky šikovným rukám paní Zuzany ožívá krása doby dávno minulé.

 • Zámek ve Žďáru nad Sázavou

  9:46 do playlistu

  Zámek ve Žďáru nad Sázavou
  Když se vydáte na Českomoravskou vrchovinu, zastavte se v barokním zámku ve Žďáru nad Sázavou. Zámek je místem mnoha kulturních akcí a je také domovem exponátů z depozitářů Národního muzea. Najdeme tu muzeum knihy a klavíru. Pojďme se na ně podívat.

 • Maryša

  14:00 do playlistu

  Maryša
  Mladá žena a nemilovaný starší muž. Klasické postavy mnoha románů či divadelních a filmových dramat. Dodáme-li ale ještě kafe od Žida, je jasné, že mluvíme o slavném příběhu bratří Mrštíků Maryša. Podíváme se do Těšan na Moravě, kde se skutečná Maryša narodila. Vzpomínky na ni uchovávají v tamní unikátní kovárně, staré přes 600 let.

 • Červený Hrádek

  18:24 do playlistu

  Červený Hrádek
  Na malém vršku nedaleko Jirkova v severních Čechách stojí malebný zámeček Červený Hrádek. Červený se mu začalo říkat podle barvy zdiva, která mezi zelení stromů zářila do okolí. V průběhu staletí změnila stavba několikrát svou podobu a dnes je fasáda zámku žlutá. Červené zůstalo pouze nádvoří, které v současnosti zdobí dřevěné pohádkové postavy.

 • Soutěž

  22:45 do playlistu

  Soutěž
  Schwarzenberský kanál - vodní dílo, díky němuž se desítky let plavilo dřevo z Čech do Rakouska, spojuje povodí Vltavy a Dunaje a u nás je nejdelším kanálem, který kdy sloužil k plavení dřeva. Duchovním otcem a stavitelem v jedné osobě byl knížecí inženýr Josef Rosenauer, jenž s tímto nápadem přišel už v roce 1774. Se stavbou se ale začalo až v roce 1789 a trvala pouhé 4 roky.

Přehrát vše