iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
28. 8. 2005
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

2 hlasy
2965
zhlédnutí

Toulavá kamera

Hrad Velhartice — Národní technické muzeum — Peruc — Šumavští skláři — Líčkov

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hrad Velhartice

  1:18 do playlistu

  Hrad Velhartice
  Na půli cesty mezi Sušicí a Klatovy stojí hrdý gotický hrad Velhartice. V minulosti se tu vystřídala řada majitelů. Velhartice asi nejvíc proslavil Bušek z Velhartic či Menhart z Hradce, za jehož vlády zde byly ukryty korunovační klenoty. A do chalupy v podhradí zase jezdíval Jan Werich.

 • Národní technické muzeum

  5:33 do playlistu

  Národní technické muzeum
  Někdo dává přednost přírodě a toulání po kraji, jiný bývá okouzlen architekturou a duchem starých hradů a zámků a někdo je fascinován technikou. A především pro ty, kteří se obdivují technickým kouskům lidského rodu, je určena následující návštěva Národního technického muzea v Praze. Nahlédneme do historie dopravy a pak nakoukneme pod zem do znovuotevřené expozice hornictví.

 • Peruc

  9:57 do playlistu

  Peruc
  Nedaleko Loun v blízkosti řeky Ohře leží obec Peruc, místo, ke kterému se váže romantická pověst o setkání knížete Oldřicha a krásné Boženy. Chudá vesnická dívka knížeti natolik učarovala, že ji pojal za svou choť. Jejich láska dala zemi Břetislava a tak knížecí rod měl pokračovatele. Pojďme se teď podívat do míst, kde k onomu osudovému setkání došlo.

 • Šumavští skláři

  14:20 do playlistu

  Šumavští skláři
  Šumavští skláři byli svého času známí doslova po celém světě. Nejstarší písemná zmínka o sklářství na Šumavě pochází z listiny Karla IV. Z července 1359. Dnes na Šumavě žádnou velkou sklárnu nenajdeme, ta poslední byla v Lenoře. Vzpomínky na bohatou sklářskou historii stále přežívají ve zdejším muzeu skla a tradice šumavských sklářů tu také docela nevymřela...

 • Líčkov

  18:39 do playlistu

  Líčkov
  Žatecko je známé hlavně pěstěním chmele, tedy zeleného zlata, které proslavilo tuto oblast po celém světě. Tentokrát se však podíváme za jinou zajímavostí zdejšího kraje. Zasazen mezi chmelnice, asi osm kilometrů Žatce, se na příkrém ostrohu vypíná Líčkov, původně hrad, postupně přestavovaný na zámek.

 • Soutěž

  22:57 do playlistu

  Soutěž
  Tvrz rodiny Chodounských najdeme v Křepenicích. V jižních Čechách ji nechal vybudovat rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, geniální, ale také prý velmi krutý stavitel jihočeských rybníků. Rodina Chodounských vlastnila tvrz od roku 1932. Nejprve jim ji sebrali nacisté a po nich komunisté. Dnes už je tvrz opět v péči původních majitelů. Stavba prochází rekonstrukcí a někdy v budoucnu by tu mělo být muzeum Jakuba Krčína. Tento muž tu údajně provozoval alchymistickou dílnu. Chtěl vyrobit zlato a snad i elixír mládí.

Přehrát vše

Související