iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 7. 2005
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
3219
zhlédnutí

Toulavá kamera

Boubín — Moped — Slavonice — Baťův kanál — Pernikářský krámek

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Boubín

  1:08 do playlistu

  Boubín
  První prázdninové toulání začneme na Šumavě. A to přímo na jedné z jejích dominant, na vrcholku Boubína. Majestátní hora tu vůbec neměla být. Kdysi se tu prý dostali do křížku anděl a ďábel. Anděl měl nakonec navrch a tak, aby měl blíž k nebesům, vyzdvihl Boubín do výšin. Z jeho vrcholu je opravdu nádherný rozhled.

 • Moped

  5:22 do playlistu

  Moped
  Spotřeba: necelé tři litry na sto kilometrů, výkon: jeden a půl koně, stáří: zhruba půl století. Nevíte, o čem mluvím? O kozím dechu, Staďáku čili mopedu. Podobně jako třeba velorex i moped je ve světě českých motoristů fenoménem. Své o tom vědí členové Žebráckého spolku mopedistů, kteří se každoročně vydávají na spanilou jízdu se svými nablýskanými miláčky.

 • Slavonice

  9:49 do playlistu

  Slavonice
  Na pomezí Čech, Moravy a Rakouska leží město, které si díky chudobě zachovalo dnes tolik obdivovanou, renesanční tvář. Ano, slyšíte dobře, ne kvůli, ale díky chudobě. Tak jako italské Pompeje zakonzervovala láva, Slavonice v jejich renesanční kráse uspalo zrušení obchodní stezky. A my se tak dnes můžeme vrátit do doby před několika staletími.

 • Baťův kanál

  14:17 do playlistu

  Baťův kanál
  O průplavu, který by spojil Dunaj s Odrou a Labem, snily celé generace. Tento sen se podařilo uskutečnit jen zčásti v podobě jihomoravského Baťova kanálu. Původně měl sloužit k zavlažování, Jan Antonín Baťa jej chtěl využít i jinak, jako dopravní tepnu. A tak vzniklo unikátní vodní dílo, které u nás nemá obdobu.

 • Perníkářský krámek

  18:42 do playlistu

  Perníkářský krámek
  Při návštěvě Pardubic by byla velká chyba omezit se jen na nějaký perníkářský krámek. Nepřehlédnutelnou dominantou centra města je romanticky vyhlížející renesanční zámek. Ve 14. století patřil mocnému rodu Pernštejnů. Právě oni velkorysou přestavbou vtiskli svému sídlu punc unikátní architektonické památky.

 • Soutěž

  23:03 do playlistu

  Soutěž
  Podíváme se do podzemí jednoho našeho lázeňského města na zajímavý fenomén. Tím jsou jakoby zkamenělé růže, vznikající usazováním minerálních solí. Ony růže jsou charakteristické pro Karlovy Vary. Podzemí města je plné minerálních vod a ty mu dávají jedinečný ráz v podobě sintrových usazenin. Usazeniny připomínají krasové útvary, rostou však mnohem rychleji. Na zkamenělých růžích i jiných předmětech vypadají impozantně. Zato v trubkách dokáží napáchat pěknou paseku.

Přehrát vše

Související