iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
31. 1. 2017
22:55 na ČT art

1 2 3 4 5

2 hlasy
4409
zhlédnutí

Divadlo žije!

Česká premiéra Lotzovy Směšné temnoty v HaDivadle — Další Františákův Ibsen: Paní z moře — Slovenský pohled na kontroverzního J. A. Baťu ze Zlína

26 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Další Františákův Ibsen: Paní z moře

  0:11 do playlistu

  Další Františákův Ibsen: Paní z moře
  Hlavní postava Ibsenovy hry Paní z moře, Ellida Wangelová, je duchovní příbuznou Hedy Gablerové, Nory Helmerové i divoké kachny Hedviky Ekdalové. Nevšedně půvabná žena, opředená dráždivou mystikou fjordů i tajemstvím, jež skály láme a spouští katastrofy. Právě kolem ní rozviřuje skandinávský klasik věčně fascinující, mysteriózní, severskou detektivku sugestivně předznamenávající drama o víře, naději a citu. Příležitost zazářit dostala Eva Novotná. Režie se ujal umělecký šéf činohry NdB Martin Františák, který svou režijní tvorbou dlouhodobě dokazuje, že si s dramatikou Henrika Ibsena rozumí skvěle.

 • Slovenský pohled na kontroverzního J. A. Baťu ze Zlína

  8:40 do playlistu

  Slovenský pohled na kontroverzního J. A. Baťu ze Zlína
  Ve Zlíně se rozhodli pokračovat v rozkrývání osudu dynastie Baťů divadelními prostředky. Tentokrát došlo na Jana Antonína – o dramatické a konfliktní situace v jeho životě nebyla nouze. Mnohé z nich nejsou jen zlomovými okamžiky jeho osobního životního příběhu, ale také příběhem českého národa. Autora textu Petera Pavlace zajímají klíčové momenty: proč například exilovou vládu podporoval vždy jen tajně a proč nebo co stálo za jeho nezměrnou, až mesianistickou touhou vytvářet i díky podnikání lepší civilizaci, která ho přivedla k budování úplně nových měst v Brazílii. Odstup od zlínské látky zajistí další Slovák, nový umělecký šéfa Městského divadla Zlín Patrika Lančarič.

 • Česká premiéra Lotzovy Směšné temnoty v HaDivadle

  17:17 do playlistu

  Česká premiéra Lotzovy Směšné temnoty v HaDivadle
  Výpravná“ a ironicky necenzurovaná hra německého „übertalentu“ Wolframa Lotze Směšná temnota svébytně parafrázuje a paroduje Conradovo Srdce temnoty i Coppolovu Apokalypsu. Drama o vojácích v Afghánistánu ukazuje nemožnost skutečného porozumění neznámému: hrůzám vzdálené války, jiné kultuře, jinému člověku a nakonec i sobě samému. Směšnou temnotu nastudoval ve světové premiéře Dušan Pařízek ve vídeňském Burgtheatru a tato inscenace byla oceněna jako německojazyčná inscenace roku 2015. Hostující režisér Filip Nuckolls a herci HaDivadla tedy mají při české premiéře tohoto textu těžkou konkurenci.

Přehrát vše

Související