iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
29. 4. 2011
18:55 na ČT2

1 2 3 4 5

31 hlasů
16618
zhlédnutí

Tisíc let české myslivosti

Vitráže - zapomenutý kumšt — Myslivci na Kuksu — Border teriér

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Vitráže - zapomenutý kumšt

  0:36 do playlistu

  Vitráže - zapomenutý kumšt
  Skleněné vitráže, které působivě zdobí starobylé chrámy nebo hrady, bereme tak trochu jako produkt minulosti, jako spojené s dobou vzniku oněch staveb, od něhož nás dělí staletí. Ale jsou mezi námi kumštýři, kteří toto řemeslo - či spíše umění - ovládají i dnes. Jedním z nich je sklář a výtvarník Jaroslav Kocán z Dobříše, který navíc, jako myslivec, přináší do skleněných vitráží témata přírody a zvěře.

 • Myslivci na Kuksu

  9:09 do playlistu

  Myslivci na Kuksu
  Východočeský Kuks, proslulý sochami Matyáše Brauna, je pevně spojen s českou myslivostí. Právě na něm totiž působil František Antonín hrabě Sporck, mecenáš umění, který se významně zasloužil o její rozvoj a tradice - mimo jiné u nás zakládal obory a bažantnice, zavedl parforsní hony nebo lovecké troubení a rovněž založil Řád svatého Huberta. Také proto tento dnes obnovený řád pořádá každoroční Svatohubertskou slavnost právě na Kuksu.

 • Border teriér

  12:43 do playlistu

  Border teriér
  Dalším z plemen loveckých psů, která postupně představujeme, je border teriér. Pes původem z pomezí Anglie a Skotska nemá sice v našich končinách dlouho historii a tradici, ale v poslední době se stává stále oblíbenějším a na honech a naháňkách se s ním už můžeme potkávat zcela běžně. Jeho obliba vychází jak z široké pracovní použitelnosti (práce v noře, aport pernaté z vody, dosled na barvě, využití při naháňkách), tak z mírné povahy (klid mezi dalšími psy, kontakt s dětmi). Podíváme se k jeho chovatelům a také na pravidelné Dny border teriérů ve Štokách.

Přehrát vše

Související