Otázka týdne

Co mám dělat, když mi nejde naladit DVB-T2?

Základní předpoklad pro příjem DVB-T2 je přijímač s tunerem DVB-T2/HEVC, tedy buď televizor nebo set-top-box ke stávajícímu televizoru. Daná zařízení by měla být označena zlatou nálepkou „ověřeno ČRa”. Váš stávající přijímač si můžete pro kompatibilitu s DVB-T2 ověřit na webu Českých radiokomunikací - https://www.dvbt2overeno.cz/overeni.

Pokud přijímáte televizní signál prostřednictvím společné televizní antény (STA), je nutné si zjistit u správce domu nebo bytového družstva, zda již byla upravena pro příjem vysílacích kanálů, které využívají sítě DVB-T2. Bez této úpravy nebude možné přes STA nové vysílání naladit. Úpravy STA provádí specializované servisní anténářské firmy a je třeba je objednat dostatečně dopředu, protože s blížícím se termínem vypínání DVB-T vysílání České televize v Praze bude přibývat zájemců a budou vznikat pořadníky.

Vysílání ve standardu DVB-T2 se realizuje v rozsáhlých jednofrekvenčních sítích. Vysílání ČT je kromě severních Čech a jižních Čech realizováno na kanálu 26. Pokud jste dříve používali například dálkový příjem, nebo se nacházíte v místě, kde lze přijímat signál z více vysílačů, mohou mít přijímací zařízení problém takový vícenásobný příjem na stejném kmitočtu zpracovat. Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o zdroj problému, je nutné se obrátit na specializovanou servisní firmu z oblasti TV techniky. 

S rozvojem mobilních datových sítí a při nedostatečném odrušení anténního systému může dojít k rušení příjmu. V případě, že se objevil problém poté, co byl ve Vašem okolí zprovozněn uzel datové sítě, je vysoce pravděpodobné, že je zdrojem předmětných potíží. Pokud se domníváte, že zdrojem problémů je rušení, je třeba se obrátit na některou ze specializovaných firem, anebo lze problém rovněž nahlásit na webu Českého telekomunikačního úřadu - https://www.ctu.cz/oznameni-o-ruseni.

Nabídku servisních firem naleznete na webu Českých radiokomunikací - https://www.dvbt2overeno.cz/servisy.

Chci se zeptat

Povinné údaje