Zpravodajství Ostrava

Ostravský Cooltour zve do domu menšin na náměstí

Velikost textu:
aktualizováno 11. 3. 2014 15:42

Ostrava – Lidé z ostravského kulturního centra Cooltour chtějí obyvatelům Ostravy zprostředkovat dotyk jiných kultur a dát jim také pocítit, co je to být někde cizincem. Na Masarykově náměstí v centru města postavili lehkou montovanou budovu, ve které je šest místností. V každé z nich se na dva dny zabydlí zástupce jedné menšiny. Svůj pokoj si přitom zařídí a vyzdobí tak, aby co nejlépe představil kulturu a specifika svého národa.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

„Obyvatelé pokojů hovoří s návštěvníky svým rodným jazykem. Host, který se zároveň také stává menšinou, je přímo konfrontován s intelektuální a estetickou rozmanitostí kultur,“ vysvětlovala hlavní koordinátorka akce Veronika Pražanová. Dodala, že hlavním cílem je zprostředkovat lidem zkušenost, jaké to je být cizincem. Sama o tom něco ví, protože žije dva roky v Berlíně. "Lidé se občas chovají netolerantně, protože si nedokážou představit, jaké to je," uvedla.

přehrát video
Ostravané poznávají menšiny

Pro ostravské menšinové obydlí vybrali organizátoři Poláky, Vietnamce, Němce, Bulhary, Turky. Jeden pokoj přidělili Čechům. Každý národ dostal plochu třicet šest metrů čtverečních, na které bude moci prezentovat svou kulturu.

přehrát video
Reportáž Venduly Horníkové


Jen v Ostravě žije asi devět a půl tisíce cizinců. Například Bulhar Petar Botsin se přistěhoval s rodiči, když mu bylo třináct let. Teď studuje na Ostravské univerzitě. "Nejprve jsme musel překonat jazykovou bariéru. Když jsme sem přišli, neuměl jsem vůbec česky. Ale začal jsem chodit do školy a rychle jsem se naučil," říká Petar Botsin.

Pokoje pro menšiny chtějí organizátoři otevřít také v Německu, Francii, Polsku a Slovensku. Projekt chtějí ukončit příští podzim v Praze.

Ostrava - Masarykovo náměstí, Morový sloup
Ostrava - Masarykovo náměstí, Morový sloup

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Když mají loutky svátek
    Když mají loutky svátek aktualizováno 22. 9. 2019 10:42 Co nového a pozoruhodného v českém či světovém loutkovém divadle? Odpovědi v podobě nevšedních podívaných přináší Spectaculo Interesse. Mezinárodní soutěžní loutkářský ...
   • S kříži na zádech a po kolenou. Grabarka je fascinující
    S kříži na zádech a po kolenou. Grabarka je fascinující vydáno 20. 9. 2019 09:40 Na samém východě Polska u hranic s Běloruskem leží nejposvátnější místo polského pravoslaví. Svatá hora Grabarka. Každoročně k ní ve druhé půli srpna míří zástupy domácích ...
   • Rozhovory, komentáře, zážitky. Zpravodajci zprostředkují Dny NATO
    Rozhovory, komentáře, zážitky. Zpravodajci zprostředkují Dny NATO vydáno 19. 9. 2019 14:17 Mošnovské letiště o víkendu ovládnou špičkové vzdušné i pozemní vojenské stroje. Devatenácté Dny NATO a desáté Dny vzdušných sil AČR slibují tradičně velkolepou podívanou a ...
   • Plavky nevytáhli, i tak je pobřeží nadchlo
    Plavky nevytáhli, i tak je pobřeží nadchlo vydáno 11. 9. 2019 11:49 Nováček v roli průvodce a sousedé coby hostitelé. V nejčerstvějších Postřezích odjinud nás reportér Pavel Polák vezme do Německa, k pobřeží Baltu a Severního moře.
    Prověřený ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.