Zpravodajství Ostrava

Vědci zmapovali česko-polský smog

Velikost textu:

Slezsko, Polsko - Čeští a polští vědci společně odhalili zákonitosti smogu ve slezském regionu. Po třech letech končí projekt Air Silesia. Měl za úkol přesně zmapovat, které druhy znečištění na obou stranách hranice působí a jak se navzájem ovlivňují. Výsledky pomohou politikům obou zemí žádat o peníze na ekologii a lidem získat přesné informace o smogu v každém místě Slezska.

Podíl zdrojů na znečištění ovzduší
Podíl zdrojů na znečištění ovzduší

Česko-polský smog bez spekulací a zkreslení – Air Silesia přichází s fakty a čísly. Sestavili je díky tříletému měření a modelování. Výsledkem je, že si nemáme co vyčítat. Přenosy z jedné země do druhé jsou zhruba stejné, nejvíce trpí oblasti přímo u společné hranice. Liší se obsahem.

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

"Sedmdesát, možná osmdesát procent škodlivin, které jsou naměřené v Polském Slezsku, jsou emise z domácích topenišť a malých tepláren," uvedl Leszek Osrodka, Institut meteorologie a vodního hospodářství Katovice.

Nejdůležitější v grafu je světle růžová barva, to jsou polské domácí kotle, modrou barvu mají přibližně třetinové podíly českého průmyslu, dopravy a kotlů. Z těchto údajů se začíná jasně rýsovat i řešení problému.

"Kdybychom zrušili lokální topeniště, předělali je všechny na plyn, tak ubude světle modrá barva. Dopravu nezrušíme, průmyslové zdroje můžeme omezit," komentoval graf Petr Jančík, VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Jiné mapy diagnostikují smogové epicentrum - Rybnickou aglomeraci. Důvodem je urbanizace. Je zde hodně lidí, kteří nesprávně topí, hodně průmyslových závodů a hodně aut na malém území.

V Českém Těšíně je to "ovzduší", v Cieszyně "powietrze". Česko-polský průzkum prokázal, že rozdílný jazyk ani státní hranice nejsou podstatné. Jde o jeden region a jeden problém: slezský problém.

Přesně s tím také pojedou čeští a polští politici do Bruselu. Předloží fakta a budou žádat o dotace z fondů EU na investice do zlepšení ovzduší.

Pro obyvatele Slezska je možná nejdůležitějším efektem, že každý si může na stránkách projektu najít údaje o znečištění v místě svého bydliště. Je možné zjistit, co ho způsobuje a odkud přichází.

"Obyvatelé budou moci také zjistit dvaceti čtyř hodinovou předpověď stavu znečištění, takže budou moci lépe plánovat svůj program.

Všechny informace budou postupně přibývat na stránkách air-silesia.eu.


      Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

      Hlavní zprávy

      • Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou
        Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou vydáno 19. 3. 2024 11:13 Putují po ní sváteční chodci, lidé s handicapem i zkušení turisté, stala se fenoménem - Stezka Českem. Na první oficiální přechod republiky vezme své diváky i Česká televize v ...
      • K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev?
        K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev? vydáno 23. 1. 2024 12:40 Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Nový dokumentární cyklus zavede diváky za lidmi, které zlákala ...
      • Dalibor Janda – oheň, voda, vítr
        Dalibor Janda – oheň, voda, vítr vydáno 4. 1. 2024 15:00 Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol československé pop music. Víc než deset let pak patřil k nejhranějším a také nejprodávanějším ...
      • Mikulášské promítání mělo rekordní účast
        Mikulášské promítání mělo rekordní účast vydáno 11. 12. 2023 11:54 Nejočekávanější pohádka Vánoc bývá ta, kterou Česká televize v premiéře uvádí vždy na Štědrý den – letos to bude Klíč svatého Petra – jedinečnou možnost vidět ji ...

      Načítám...

      Ouha, data se nepodařilo načíst.