Zpravodajství Ostrava

Ochrnutí pacienti v České republice mají šanci na kvalitnější život

Velikost textu:

Moravskoslezský kraj – Díky unikátní bezdrátové myši ovládané ústy mohou psát esemesky, přepínat programy na televizi, zapnout světlo nebo hrát hry na počítači. Robotické zařízení stojí okolo padesáti tisíc korun. Devadesát procent nákladů hradí pacientům úřady práce.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Třiadvacetiletý Václav Herzinger ochrnul před rokem a půl po úraze na stavbě. Myš v podobě náustku se dvěma tlačítky mu pomáhá být i v rehabilitačním ústavu, kde teď pobývá, aspoň trochu soběstačný. 

přehrát video
Reportáž Lucie Křížkové

Za dva měsíce se naučil ovládat počítač jako dřív. Píše si s kamarády, hraje hry, umí zazvonit na sestru.

"Zařízení prošlo opravdu duševním vývojem a tím myslím to, že každý člověk, jako třeba Vašek, si řekl své požadavky. To je hlavní myšlenka tohoto zařízení. Umění přizpůsobit se člověku," uvedl Petr Uličný, vývojář inteligentních kompenzačních pomůcek.

Robotické zařízení s prvky umělé inteligence má Vašek i doma v pokojíčku. Díky nim ovládá televizi a rádio.

"Nejsem stranou. Můžu se kontaktovat s ostatními lidmi, bavit se a žiju, dá se říct, přes počítač. Takže je to lepší," uvedl Václav Herzinger.

Někteří pacienti mohou ovládat myš také pomocí rtu, dechu nebo pohledu. 

Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Sobotní finále na Scéně ČT
    Sobotní finále na Scéně ČT aktualizováno 22. 7. 2017 20:08 Šestnáctý ročník Colours of Ostrava míří do finále. Areál se horlivě plní, slunce svítí, sobotní festivalový program je opět velmi pestrý. Program na Scéně ČT odstartovala ...
   • Festival je barevný, program Scény ČT pokračuje
    Festival je barevný, program Scény ČT pokračuje aktualizováno 21. 7. 2017 17:51 Šestnáctý ročník multižánrového festivalu Colours of Ostrava je v plném proudu. Prázdná nezůstává ani Scéna ČT v Kompresorovně. Zájem je o workshopy, besedy i živé vysílání.
   • Barevný čtvrtek na Scéně ČT
    Barevný čtvrtek na Scéně ČT aktualizováno 20. 7. 2017 21:44 Jen pár hodin po tom, co festivalový areál opustili poslední návštěvníci, začali jsme pro vás živě vysílat Dobré ráno s moderátory Petrem Rajchertem a Veronikou Poláčkovou.
   • První návštěvníci prošli branami
    První návštěvníci prošli branami aktualizováno 19. 7. 2017 23:27 Ve středu po poledni se Ostrava začínala plnit lidmi. Nejvíce jich mířilo směrem k Dolní oblasti Vítkovice. Jejich cíl byl jasný. Začal barevný festival – Colours of Ostrava 2017! ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.