Zpravodajství Ostrava

V Jimramově sbírají Broučky

Velikost textu:

Jimramov – Pásmem recitací a výtvarnou soutěží pro děti si Jimramov připomněl 165. výročí narození Jana Karafiáta, českého evangelického kněze, jehož jméno je spojeno především s příběhy Broučků. V jimramovské Síni slávy také zahájili sbírku, v níž chtějí shromáždit co nejvíce výtisků právě této poetické dětské knížky. Od roku 1876, kdy vyšla poprvé, se dočkala zhruba stovky vydání, a to i přesto, že byla po čtyřicet let na indexu.

Dioráma s Karafiátovými Broučky vytvořil v roce 1938 Jiří Trnka. K vidění je v Síni rodáků v Jimramově, rodišti Jana Karafiáta.
Dioráma s Karafiátovými Broučky vytvořil v roce 1938 Jiří Trnka. K vidění je v Síni rodáků v Jimramově, rodišti Jana Karafiáta.
Otevřít galerii
 • Dioráma s Karafiátovými Broučky vytvořil v roce 1938 Jiří Trnka. K vidění je v Síni rodáků v Jimramově, rodišti Jana Karafiáta. autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Výtisky Karafiátových Broučků v Síni rodáká v Jimramově autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Žádné větší oslavy městys k 165. výročí narození Jana Karafiáta nepřipravoval. "Připomínáme ho pamětní deskou na jeho rodném domě a kromě toho máme ve výstavní síni zřízenou expozici," vysvětlil starosta Jimramova Josef Homolka (KDU-ČSL). Součástí tzv. Síně rodáků je mimo jiné i nahrávka Broučků z roku 1968 načtená Karlem Högerem a především dioráma, které Jimramovu věnovala evangelická církev. Slavný loutkář Jiří Trnka ho vytvořil v roce 1938 na motivy nesmrtelné Karafiátovy knížky a představeno bylo třeba i na světové výstavě v Bruselu v roce 1958.

Sbírky jimramovské Síně rodáků mohou lidé v současnosti rozšířit o knižní výtisky Broučků, zatím nejcennějším exponátem je vydání v japonštině s ilustracemi Věry Cibulkové. "Nejen knížky, ale vše, co souvisí s Broučky," doplnil průvodce Václav Flesar, s čím mohou lidé do jimramovské expozice přijít. "Budeme velmi rádi, když nám lidé místo vstupného darují nějakou věc, která bude historicky daleko cennější," žádá.

přehrát video
Reportáž Radovana Daňka

Příběh ze světa broučků a světlušek, který je plný laskavého humoru, lásky a pochopení, byl mnohokrát zpracován pro činohru, loutkové divadlo, film, televizi, byl zhudebněn jako balet a stal se námětem pro operu. Autor knihy, evangelický kněz Jan Karafiát se v Jimramově narodil 4. ledna 1846. Vydával články o biblických studiích, kázání, publikoval i teologické spisy a pustil se také do revize textů Bible kralické. Jeho jméno je však spjato především s jedinou knihou - Broučky (poprvé vyšli v roce 1876).

1

Karafiát pocházel ze vzdělané, ale poměrně chudé rodiny. Studoval gymnázium a potom teologii v Berlíně, Bonnu a ve Vídni. Byl soukromým učitelem v Kolíně nad Rýnem a skotském Edinburgu, tam se také seznámil se svou mecenáškou, lady Jane Beaukenen, která mu byla nápomocna s prvním vydáním Broučků. Od roku 1872 byl učitelem evangelického semináře v Čáslavi a od roku 1875 působil 20 let jako evangelický farář v Hrubé Lhotě na Valašsku. Ke konci života žil v Praze, kde také 31. ledna 1929 zemřel.

Karafiátovi Broučci v japonštině
Karafiátovi Broučci v japonštině
Více fotek
 • Karafiátovi Broučci v japonštině autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/23/2220/221948.jpg
 • Z výstavy České filmové loutky zdroj: 2media.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1239/123836.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.