Zpravodajství Ostrava

Básník Petr Hruška převzal Státní cenu za literaturu

Velikost textu:

Ostrava – Státní cenu za literaturu letos dostane ostravský básník Petr Hruška za svou  poslední básnickou sbírku Darmata, která vyšla na konci loňského června. Jedná se o jeho pátou knihu. Sám autor ji považuje za nejdramatičtější ze svých sbírek.

Petr Hruška
Petr Hruška

Darmata je nezvykle temná, beznadějná a pravděpodobně nejtesknější ze všech básníkových sbírek. Petr Hruška se v ní zamýšlí nad moderním světem. „Tenhle svět není nic jednoduchého k existenci, je zavalený sám sebou, je zmatený a nervózní, je agresivní a je zaplněný rozličnými druhy blbostí, přes které se člověk musí dostat a se kterýma se musí vypořádat, ať je to materiální a konzumní způsob existence nebo ta nesnesitelná lehkost internetového bytí,“ míní básník Petr Hruška.

K psaní poezie nemá žádný zaručený recept. Píše nahodile, inspiraci ale sbírá třeba nočními procházkami v parku v centru Ostravy. „Obecně lze říct, že se mi lépe píše v noci, obecně lze říct, že se mi lépe píše, když nepiju, obecně lze říct, že se mi lépe píše za chůze, ale to všechno platí jenom částečně. Pak přijde ten okamžik, kterému já musím být věrný a vůči kterému musím být pozorný, kdy se to stane a všechno ostatní musí jít stranou. A to je ta chvíle pro báseň,“ vysvětluje Petr Hruška.

přehrát video
Reportáž Venduly Horníkové

Státní cenu za literaturu si ostravský básník a literární vědec převezme dnes večer v Národním divadle. Je to pro něj ohlédnutí za tím, co napsal. Podle svých slov se pak musí zase rychle otočit do budoucna a hledat další slova, aby mohla vzniknout příští sbírka. 

 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Vánoční pohádka udělala radost. Už posedmé
    Vánoční pohádka udělala radost. Už posedmé vydáno 5. 12. 2019 14:05 Mikulášská nadílka v podobě čerstvě vyrobené pohádky. To je tradiční adventní dárek, který dětem s rodinným či zdravotním hendikepem každoročně věnuje Česká televize.
   • Waldorf po česku
    Waldorf po česku vydáno 3. 12. 2019 09:57 Nemají učebnice ani známky v žákovské. Zato po nich učitelé chtějí vlastní názor a iniciativu. Waldorfské školství funguje sto let a v Česku patří mezi vzdělávací alternativu. ...
   • Čudlíky, kabely, pájka. Seznamte se s bastlíři
    Čudlíky, kabely, pájka. Seznamte se s bastlíři vydáno 25. 11. 2019 11:08 Znáte hudební bastlíře? Kutily, kteří vylepšují nebo sami sestrojují různé elektronické nástroje, syntezátory, a pak na ně hrají? Představí je dokument Jiřího Šlofara Rytíři ...
   • Adámek, Kateřina, Eliška. Co je v kauzách nového?
    Adámek, Kateřina, Eliška. Co je v kauzách nového? vydáno 14. 11. 2019 09:30 Infiltrace je zpět, aby dopověděla příběhy, které letos v červnu otevřela v epizodě Obchod se svědomím. Investigativní cyklus České televize tehdy zasáhl celé Česko. A ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.