Zpravodajství Ostrava

Mezi New Yorkem a Indií: Petra Gupta Valentová vystavuje v Ostravě

Velikost textu:

Ostrava - Poprvé je v moravskoslezském regionu k vidění dílo multimediální umělkyně žijící v New Yorku Petry Gupta Valentové. Obrazy a objekty osmatřicetileté rodačky z Pardubic, která absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění u Milana Knížáka, jsou vystavené v ostravské Galerii Beseda.

Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy
Otevřít galerii
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Do světa Petry Gupta Valentové návštěvníky galerie Beseda uvádí a vtahuje svítící neón – kráva ležící se střídá s krávou stojící. Autorka v doplňujícím textu vysvětluje, že stejný neon má i doma ve svém obýváku.

Podle kurátora Galerie Beseda Petra Pivody je Petra Gupta Valentová předstvitelkou multikulturního a multimediálního umění. "Autorka žije od roku 1994 v New Yorku, kde je provdaná. Cestuje mezi Finskem, Českem, USA a Indií, protože její manžel je Ind. Multikulturalita je jasně vidět i v její velmi pestré tvorbě," uvedl Pivoda.

Valentová je původně sochařkou, experimentuje s různými materiály, také s plasty, pryží či porcelánem. Zajímá ji malba, kresba, zvuk, video, performance, instalace a mimoto pracuje v newyorské galerii. V Ostravě vystavila vedle několika objektů obrazy a kresby z posledních let. Převládají na nich indické motivy.

přehrát video
Reportáž Petry Sasínové

"Její indická zkušenost se silně odrazila v její tvorbě. Pozorný divák rozezná motivy přímo z indické mytologie, třeba bohyni Kálí, ale také z přírody - rostlinné motivy a motivy ptáků," doplnil Pivoda.

Většina vystavených prací putovala do Ostravy z New Yorku. Výjimkou jsou Tři grácie z industriálního porcelánu, které mají další tři sestry v Národní galerii v Praze.

Dílo Petry Gupta Valentové, které ona sama označuje za autobiografické, je zastoupeno v dalších galeriích i v soukromých sbírkách v Česku, Spojených státech amerických, Finsku a Indii. V Besedě bude do 24. ledna.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Švéd v žigulíku. Příběh o velkých plánech a ještě větší absurditě
    Švéd v žigulíku. Příběh o velkých plánech a ještě větší absurditě vydáno 23. 3. 2018 11:52 Kdysi největší a nejlepší automobilka v bývalém Sovětském svazu, dnes finanční katastrofa. Ostřílený švédský manažer, který má znovu přinést zlaté časy. Setkávají se ve ...
   • Fénix jménem Libušín
    Fénix jménem Libušín aktualizováno 14. 3. 2018 07:44 Zděšení, slzy a škoda nevyčíslitelné hodnoty. Ničivý požár před čtyřmi roky proměnil chatu Libušín na beskydských Pustevnách v popel. Dnes národní kulturní památka ožívá.
   • Pochoduj nebo zemři
    Pochoduj nebo zemři aktualizováno 12. 3. 2018 09:48 Bojovali a umírali v nelidských podmínkách. V cizích službách. Daleko od domova. Jedni z posledních žijících Čechů a Slováků, kteří se po převratu v roce 1948 aktivně zapojili do ...
   • Spravedlnost získala Českého lva
    Spravedlnost získala Českého lva vydáno 10. 3. 2018 23:17 Letošní 25. ročník prestižní soutěže ocenil v kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie třídílné kriminální drama Spravedlnost režiséra Petera Bebjaka. Na oceněném ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.