Zpravodajství Ostrava

Ostravské muzeum mapuje Cestu ke zlaté bule sicilské

Velikost textu:

Ostrava - Letopočet 1212 je jedním z nejznámějších v české historii – rok vydání Zlaté buly sicilské, dokumentu, kterým uznal budoucí římský císař Fridrich II. českým panovníkům dědičný královský titul. A letos to bude přesně 800 let. Ostravské muzeum připravilo výstavu Cesta ke zlaté bule sicilské. Kurátoři mapují okolnosti vydání buly, ale i úsilí Vratislava II., Vladislava II. a Přemysla Otakara I. o získání královské koruny.

Fotografie z výstavy
Fotografie z výstavy
Otevřít galerii
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Fotografie z výstavy zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Originál Zlaté buly sicilské je tak vzácný, že ho nelze vystavit. Národní archiv Praha zapůjčil faksimile, dokonalou napodobeninu. I ta má hodnotu asi sedm set tisíc korun. Některé originály budou na výstavě jen omezenou dobu. Například korunovační evangelistář Vratislava II.

"Návštěvníci ještě několik dní spatří originál, později bude nahrazen zdařilou faksimilí. Rukopisy tady budou maximálně dva tři týdny. Protože jak teplota, tak světlo neumožňují dlouhodobé vystavení," vysvětluje jeden z autorů výstavy, historik Ostravského muzea Roman Bertha.

přehrát video
Reportáž Petry Sasínové

Ředitelka muzea Jiřina Kábrtová dodává, že čím starší datum si kurátoři vyberou, tím hůř se získávají předměty pro výstavu, protože autentické exponáty jsou nesmírně vzácné, navíc, je jich velmi málo dochovaných. "Proto jsme rádi, že se připojila celá řada institucí a odborníků z celé republiky a podařilo se nám svést k nám do muzea řadu skvostů," uvedla Kábrtová.

K nejcennějším exponátům patří reliéf z baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, který zobrazuje Přemysla Otakara I. jako zbožného krále. Z doby kolem vydání buly sicilské jsou vystavené zbraně i soubory mincí.

"Mince, které tady máme, by asi na aukcích nebyly až tak vysoce ceněné, ale mají obrovskou vypovídací hodnotu, protože na nich vidíme všechny tři panovníky, které chce výstava přiblížit, a to z doby před korunovací i po ní," uvedl historik Bertha.

Archeologická část výstavy má i regionální rozměr. Připomíná, co se dělo na počátku 13. století na pomezí Moravy a Slezska. "Právě v té době vznikla celá řada historických měst na moravskoslzekém pomezí namátkou mohu jmenovat Opavu, Uničov, třeba Hradec nad Moravicí už byl významným centrem a z Ostravy se začala rozvíjet část, kterou dnes známe jako Landek," uvedla ředitelka muzea.

Celá výstava je pojištěná na 25 milionů korun. Historická hodnota některých originálů je však nevyčíslitelná.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Nejlepší dramatický televizní seriál loňského roku? Dabing Street!
    Nejlepší dramatický televizní seriál loňského roku? Dabing Street! vydáno 23. 3. 2019 23:20 Letošní 26. ročník prestižní soutěže Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2018 ocenil v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál loňského roku Dabing Street ...
   • Kdo tady blbne?
    Kdo tady blbne? vydáno 22. 3. 2019 11:15 Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní ...
   • Umění v papučích aneb Blíž už to nejde
    Umění v papučích aneb Blíž už to nejde vydáno 19. 3. 2019 20:52 Když se umění přezuje z tvrdých polobotek do měkkých papučí, odhoďte smoking i divadelní kukátko a zapomeňte na frontu na chlebíček. Bezprostřední umělecký zážitek totiž míří ...
   • „Spoločne bez hraníc“ / „Společně bez hranic“
    „Spoločne bez hraníc“ / „Společně bez hranic“ aktualizováno 12. 3. 2019 10:57 Krásná příroda, půvabný folklór, zajímavé osudy, ale hlavně skutečný domov, jehož celistvost neruší ani státní hranice. Pohled na současnost i historii unikátního prostoru mezi ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.