Zpravodajství Brno

Porotce zaujal příběh Janáčkovy skladby pro jednorukého kalvíristu

Ocenění Prix CIRCOM pro dokument Sólo pro jednu ruku

Velikost textu:

Hlavní cenu v kategorii Hudba a umění v soutěži evropských televizních stanic PRIX CIRCOM 2018 převzali včera večer v holandském Leeuwardenu tvůrci koprodukčního dokumentu Sólo pro jednu ruku z brněnského studia České televize. Snímek scenáristy a režiséra Pavla Jurdy o vzniku ojedinělé skladby Leoše Janáčka měl televizní premiéru na ČT art loni v listopadu.

Tvůrci dokumentu při přebírání ceny
Tvůrci dokumentu při přebírání ceny
Otevřít galerii
  • Tvůrci dokumentu při přebírání ceny autor: ČT, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Pavel Jurda při natáčení Sóla pro jednu ruku autor: ČT, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Muzikolog Štědroň při natáčení dokumentu autor: ČT, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
  • Cena Prix Circom míří do brněnského studia ČT autor: ČT, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Film vypráví o vzniku geniální Janáčkovy klavírní skladby skrze dramatické životní zvraty pianisty Otakara Hollmanna, který byl v první světové válce opakovaně těžce raněn do pravé ruky. Svou vášeň pro hudbu však v sobě nezapřel a přiměl Leoše Janáčka k napsání skladby pro levorukého pianistu. Skladatel vytvořil plnokrevné dílo, skladbu Capriccio, ve které se zrcadlí Hollmannova naléhavost a životní naděje. Bez nadsázky můžeme tvrdit, že skladba se stala protiválečnou manifestací.

„Janáčkovo Capriccio je úžasná skladba a má za sebou mimořádný lidský příběh, který mě dlouho lákal k filmovému zpracování,“ zamýšlí se režisér Pavel Jurda. Snímek kombinuje dokumentární techniky s fantaskními animovanými sekvencemi, které jsou dílem Jiřího Fialy, a čerpá z dosud nepublikované Hollmannovy biografie a korespondence, kterou s Janáčkem vedl. Ve filmu vystupují také současní interpreti včetně Japonky Yasuyo Segawa, která hraje jednou rukou.

„Trvalo nám několik let, než jsme na film získali peníze,“ zdůrazňuje režisér a dodává: „Nevznikl by bez podpory České televize, bez přispění Nadace Leoše Janáčka a nezištné podpory řady dalších lidí.“

„Téma je janáčkovsky světové a zároveň úzce spjaté s Brnem. Dobový kontext ve filmu přibližuje odborník na tvorbu Leoše Janáčka, muzikolog Miloš Štědroň,“ říká producent společnosti GNOMON Production Jan Hubáček a upřesňuje, že hlasy skladateli i klavíristovi propůjčili herci Cyril Drozda a Martin Siničák. „Dokumentární film představuje jedinečné uchopení příběhu. Navíc má přesah i do současnosti, protože reflektuje uplatnění handicapovaných umělců,“ doplňuje dramaturg ČT Martin Polák.

Asociace CIRCOM sdružuje 33 regionálních evropských televizních stanic. V letošní soutěži se o hlavní ceny v deseti kategoriích ucházelo bezmála 230 snímků.

Sólo pro jednu ruku se letos ještě chystá do italského Palerma, kde je zařazen do soutěže mezinárodního festivalu Sole Luna Doc Film Festival a na mezinárodní festival animovaného filmu do japonské Hirošimy. U nás mohou film vidět diváci na hudebních festivalech Janáček Brno 2018, Janáček a Luhačovice 2019 a na iVysílání České televize.


      Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

      Hlavní zprávy

      Načítám...

      Ouha, data se nepodařilo načíst.