Zpravodajství Brno

Chcete se hýbat a naučit kouzelný jazyk? Pusťte si Hopsasa na Déčku!

Velikost textu:

Unikátní televizní cyklus Hopsasa, který spojuje slyšící a neslyšící děti, se na Déčku bude od 1. září objevovat každý čtvrtek v 17:30. Historicky první formát tohoto typu kombinuje mluvený projev a znakový jazyk bez použití titulků i bez tlumočení.  V režii Pavla Šimáka jej připravilo televizní studio Brno. 

Hopsasa
Hopsasa

K tomu, abychom si užili trochu legrace, nepotřebujeme slyšet – to je východisko nového dětského pořadu Hopsasa, jehož tvůrci přizvali ke spolupráci slyšící i neslyšící děti a dospělé. "Náš formát je srozumitelný slyšícím i neslyšícím, děti se dobře zabaví a zjistí, že neslyšící jsou skvělí parťáci," odkrývá smysl pořadu pověřená kreativní producentka Zuzana Šimečková. Projekt se zaměřuje na obě divácké skupiny, naprosto průlomový je však pro děti se sluchovými vadami. Vůbec poprvé nemusí sledovat titulky či okénko s tlumočníkem v rohu obrazovky.

Před kamerami se potkává neslyšící holčička Nela Wagnerová se slyšícím kamarádem Jindrou Štamberou. Nela je bystrá, mimořádně si rozumí s počítači a má ještě jednu úžasnou schopnost, umí mluvit rukama! Jindra jí zdatně sekunduje v lumpárnách a tak se občas stane, že je oba přistihne přísná paní uklízečka a za trest jim pokaždé přidělí úkol. "Ten je vždy velmi nudný, ale naštěstí nikdy netrvá příliš dlouho," přibližuje natáčení scenárista a režisér Pavel Šimák a dodává: "Z Neliny mobilní aplikace totiž vystoupí kouzelný Hops, zadání dětem pomůže splnit a z nudného úkolu se jak mávnutím kouzelného proutku stává zábava."

Hops (v podání neslyšícího herce Roberta Miliče) pokaždé vymyslí pohybovou výzvu, kterou se nejprve všichni naučí a pak ji společně natáčí na video. "„Diváci se podívají do typických, ale i téměř zapovězených školních zákoutí, kde jim naše trojice předvede mnohdy až šílené sestavy na fantastické básničky, které odhání nudu i strach," láká ke sledování pořadu dramaturgyně Yvetta Voráčová. "Navíc Nela v každém díle malé diváky naučí jeden znak ze svého kouzelného jazyka," doplňuje.

Pro letošní podzimní vysílací schéma je natočených 17 dílů. Každý z nich má deset minut. Na pořadu spolupracovali odborná asistentka výchovné dramatiky neslyšících na Divadelní fakultě JAMU Radka Kulichová a absolventka téhož oboru Veronika Mikulová. 


      Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

      Hlavní zprávy

      Načítám...

      Ouha, data se nepodařilo načíst.