Zpravodajství Brno

Show! a Kauza Cervanová uspěly na festivalu v Jihlavě

Velikost textu:

Dva snímky reprezentující tvorbu brněnského studia České televize získaly ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Show! režiséra Bohdana Bláhovce ocenili diváci v kategorii Česká radost; Kauza Cervanová zaujala porotu, která jeho autorovi Robertu Kirchhoffovi udělila své zvláštní ocenění v kategorii Mezi moři. Oba úspěšné dokumenty vznikly ve spolupráci s tvůrčí producentskou skupinou Kamily Zlatuškové.

Dokument o Ludmile Cervanové
Dokument o Ludmile Cervanové

Cenu diváků v kategorii pro nejlepší český dokument, kterou si z Jihlavy odvezl Bohdan Bláhovec, považuje kreativní producentka za jednu z nejvyšších met televizní tvorby. "Je to znamení, že by snímek mohl rezonovat i ve větším počtu diváků než tady na festivalu," věří Kamila Zlatušková.

"Přestože množství diváků není naším hlavním cílem, zároveň nechceme tvořit filmy jen pro příliš úzké skupinky lidí. Pokud chceme něco sdělit, tak to musíme dělat způsobem, který je vysoce kvalitní a zároveň dovede oslovit," dodala Zlatušková.

Kreativní producentka Kamila Zlatušková na festivalu v Jihlavě
Kreativní producentka Kamila Zlatušková na festivalu v Jihlavě

Autorský snímek Show! odkrývá zákulisí dívčí popové kapely 5Angels, která podle režiséra Bohdana Bláhovce vznikla uměle jako marketingový projekt. Manažer kapely je zároveň otcem jedné z členek kapely, ovšem dost často mu tyto dvě zásadně odlišné role splývají v jednu. "Snímek ukazuje tragikomičnost českého showbyznysu. Je to docela malý rybníček a představy manažerů, jak by to mělo vypadat, jsou dost zkreslené," míní Kamila Zlatušková.

Snímek se objeví i v kinech. "Rozhodli jsme se tak právě díky tomuto ocenění. Televizní premiéru kvůli tomu o něco posuneme a nabídneme jej do distribuce," prozradila.

 • Show
  Show zdroj: http://www.dokument-festival.cz/
 • Z filmu Kauza Cervanová
  Z filmu Kauza Cervanová zdroj: KauzaCervanova.com

Česko-slovenský koprodukční dokument Kauza Cervanová zachycuje osmiletou detektivní výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Vyšetřování případu se táhne už téměř 40 let. Obžalovaní stárnoucí muži tvrdí, že byli zataženi do politické konspirace představitelů minulého režimu.

Autor snímku v Jihlavě převzal zvláštní cenu poroty v kategorii Mezi moři oceňující nejlepší snímky střední a východní Evropy. "Z tohoto ocenění mám obzvlášť velkou radost. Je to komplikovaný film a ve chvíli, kdy jsme s návrhem koprodukce přišli do České televize, se ozývaly i hlasy proti z důvodu obav, zda takové téma české diváky zaujme. Film mi na stole ležel asi sedm let od doby, kdy jsem v televizi začínala jako dramaturgyně. Na Slovensku se snímek stal nejnavštěvovanějším dokumentem a měl i vysoká hodnocení u českých novinářů," vyzdvihla kreativní producentka.

Dokument získal nominaci také na prestižní filmový festival v Polsku, což je podle Zlatuškové vzhledem k zaměření na česko-slovenskou kauzu výjimečné. "Doufám, že díky jeho univerzální sdělnosti se snímku podaří prorazit i dál za hranice," vyslovila přání Kamila Zlatušková.

Rekordní počet snímků z Brna

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se letos konal už po sedmnácté. Brněnské studio České televize tam vyslalo celkem osm zástupců.

"Letos jsme do Jihlavy přijeli s rekordním počtem snímků - čtyřmi soutěžními a dalšími pro projekce v rámci přehlídky," uvedla Kamila Zlatušková. Kromě její skupiny mezi nimi měla své "želízko" i tvůrčí producentská skupina náboženské tvorby Patricka Diviše, kterou v soutěžní kategorii Silver Eye reprezentoval snímek Ladislava Kaboše Všechny moje děti.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Zlínský klenot
    Zlínský klenot vydáno 14. 5. 2019 08:05 Dokument o obnově unikátní zlínské stavby, Památníku Tomáše Bati, přináší dokumentární film Zlínský klenot. Bezmála hodinový snímek, který vznikl v koprodukci brněnského studia ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Brněnské studio zve do líšeňského areálu
    Brněnské studio zve do líšeňského areálu vydáno 30. 4. 2019 12:24 Příznivci televizního vysílání zamíří 8. května 2019 do České televize. Ve studiích v Praze, Brně a Ostravě se koná populární Den otevřených dveří, který veřejnoprávní ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.