27 minut

12. září 2010

Obsah dílu

Turecko: Istanbul — Švýcarsko: farmáři — Německo: Waldsassen — Rusko: Perm, bulavy

Části dílu

01:01
Turecko: Istanbul
    Další cestovatelské menu je na stole. Naše chuťové buňky má navnadit turecký Istanbul. Kameraman Jan Línek městem prošel tak trochu netypicky od soumraku do úsvitu a nabízí teď vše, čím město o víkendové noci na sklonku léta oplývá. Delikatesy servírované na čistě prostřených stolech nebo jen tak na ulici a také značné dávky hudby a rytmu. Uvidíte, že nudit se nebudete ani nad ránem.
    08:52
    Švýcarsko: farmáři
      Reportér české televize David Miřejovský vyrazil nedávno do Zurichu a možná si ještě vzpomenete, jak v Objektivu město a jeho okolí osobně prozkoumal v sedle bicyklu. Vedle aktivního cestovaní David nemohl vynechat největší švýcarské hity čokoládu a hodinky, ale nádavkem přidává setkání s místními farmáři a zemědělci a jejich přístup by se mohl stát zajímavou inspirací taky pro Česko – nakonec posuďte sami.
      15:54
      Německo: Waldsassen
        Nejznámější barokní stavitelé Evropy – Georg a Kristián Dietzenhofferové – zanechali své skvělé stavby prakticky po celé střední i západní Evropě. Jen v českých zemích je jich nepočítaně. Za jeden z příkladů skvělé barokní školy může být považována Štiftlandská bazilika v bavorském městečku Waldsassen – jen 10 kilometrů od českých hranic. Jak vám ukáže David Jakš, tahle monumentální stavba má na Česko a Dietzenhoffery hned několik velmi zajímavých vazeb.
        19:27
        Soutěž
          Zůstáváme v Bavorsku a otázka zní, kdy byla stavba baziliky ve Waldsassenu zahájena?
          A) 1212
          B) 1685
          C)1956
          20:05
          Rusko: Perm, bulavy
            Začali jsme na výspě Evropy. Teď se na další z nich vracíme. Ze středu kontinentu míříme daleko na východ. Miliony lidí prošly v dobách Sovětského svazu gulagy – pracovními a koncentračními tábory, které se rozšířily za Leninovy a Stalinovy éry po celé zemi. Mnohé lágry ale existovaly až do konce 80. let 20. století. Jen jediný se dochoval téměř neporušený. Leží na Urale. Ochránci lidských práv mu dali jméno Perm-36 a zpravodajka Barbora Šámalová nás světem za ostnatým drátem teď provede.
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            19. září 2010

            Objektiv na sociálních sítích

            Napište nám