Nové série

Tvůrci dlouholetého cyklu Postřehy odjinud připravili dvě nové premiérové série – Zámky na Loiře očima Jana Šmída a Nový Zéland očima Vladimíra Kroce.

V první sérii se vydáme s Janem Šmídem, francouzským zahraničním zpravodajem, novinářem, publicistou a spisovatelem, do regionu povodí řeky Loiry a navštívíme třináct zámků, které jsou něčím výjimečné. Autor nepopisuje pouze objekty v této turisticky atraktivní a hojně navštěvované lokalitě, ale spojuje je vždy se zajímavými osudy majitelů zámků nebo s osobnostmi, které v nich strávily část života. Hodně napoví už názvy jednotlivých dílů, jako například Johanka z Arku, Tintin v Cheverny, Beauregard, zámek tváří, V Chenonceau vládly ženy, Létající Leonardo da Vinci, V Gizeux se bydlí nebo O Šípkové Růžence.

S Vladimírem Krocem, moderátorem, publicistou a spisovatelem, se štáb České televize vydal po loňské úspěšné sérii z Austrálie opět k protinožcům, a to na Nový Zéland. „Společně jsme procestovali jižní i severní ostrov a kromě dílů přibližujících nádhernou přírodu, jako Brána do Antarktidy, Ledovec Franze Josefa, Arturův průsmyk, Wakatipu – jezero tlukoucího srdce, Vítr vane z Wellingtonu nebo nejkrásnější fjordy v Piopiotahi, jsme hledali i témata, která mají vazbu k naší vlasti,“ říká dramaturg Karel Bělohlavý.

Postřehy odjinud

Televizní fejetony z atraktivních míst, na kterých je patrná zkušenost a autorský podíl rozhlasových a televizních zahraničních zpravodajů, vysíláme už od roku 1993. Hlavním rysem těchto krátkých návštěv v evropských zemích je pohled očima novináře, který divákům připomíná reálie i historické souvislosti, vždy ovšem zasazené do kontextu současného společenského vývoje a bezprostřední atmosféry dneška.

Mezi průvodci krajinami svého srdce se vystřídala řada zvučných jmen. Tím prvním byl nezapomenutelný Karel Kyncl, navázali na něj Marie Woodhamsová, Milan Fridrich, Tomáš Sniegoň, Petr Voldán, Lída Rakušanová, Jan Šmíd, Jaroslav Skalický, Petr Bílek nebo David Šťáhlavský. Nejnověji se k těmto jménům připojují Miroslav Karas a Martha Elefteriadu.

V průběhu let se rovněž stabilizoval tým spolupracovníků, kteří jsou zárukou dobré úrovně této populární publicistiky. Od počátku jsou v jeho čele dramaturg Karel Bělohlavý a režisér Jaroslav Večeřa.

Znělka pořadu