Kluci v akci

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 117680  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zeleninové variace. Připravil M. Froyda

Zeleninová

Konečně se v plné míře dostává i na vyznavače bezmasé kuchyně. Milovníci masa se mohou přesvědčit, že i bez něj se dá skvěle vařit.
Co vás v dnešním díle čeká? Karotko-citrónová polévka s meduňkovými toasty, zapečená cuketa s kuskusem a římský salát. Jako dezert skvělá bábovka, která v sobě skrývá téměř půl kila mrkve a vůbec to nepoznáte. Ať žije zelenina!

Menu

Karotko  citrónová polévka s meduňkovými tousty
Karotko citrónová polévka s meduňkovými tousty

Ondrovi se podařilo nemožné. Díky této (skutečně lahodné) polévce zbořil předsudky našeho režiséra a mého manžela v jedné osobě. Martin dosud odmítal mrkev v jakékoliv podobě, a to si myslím, že ji umím připravit dobrou na mnoho způsobů, která je daleka rozvařených zelenin školních jídelen. Ondrova karotková ho však oslovila na první sousto a já dostala komplex neschopné mrkvové kuchařky. Ovšem hozenou rukavici jsem s gustem zvedla a předvedla mrkvovo-bábovkové šálení (viz moučník mrkvová bábovka). Osvěžující a vynikající polévka!  recept

Cukety plněné zeleninovým kuskusem a římský salát se sušenými rajčaty

Dnes skutečně žádné maso nebude. Opravdu ne. Ani slanina, velká kamarádka kluků, si nezahraje nejmenší čurdu (v herecké hantýrce malá role). Tentokrát se nechali slyšet a vykouzlili báječné plněné cukety.  recept

Mrkvová bábovka
Mrkvová bábovka

Bábovka, pábitelka, která ošálila mého muže. Nepoznal, že v sobě skrývá jeho neoblíbenou mrkev. Chodil, odkrajoval, o přídaveček prosil a já prožívala slastný pocit vítězství. Bábovka plná semínek a vlašských ořechů vydrží, pokud nepodlehne vašemu pokušení, dlouho vláčná.  recept

Vína
K dnešní kuchyni vám paní Helena Baker doporučuje tato vína:
Pro přípravu karotkové polévky jsme použili bílé víno. Rovněž v ní vynikají chutě citrusových plodů a meduňky, a proto bych jako doprovod vybrala víno, ve kterém najdeme podobné nuánce. Odrůdy Ryzlink rýnský nebo Aurelius jsou perfektní partneři a produkuje je celá řada českých a moravských vinařů, jako např. Vinselekt Michlovský, Vinařství Baloun, Škrobák, Vlašic, Na Vinici, Císařův vinohrad a další.

V cuketách plněných zeleninovým kuskusem voní jaro a co jiného k nim podávat než růžové víno, které je také symbolem jara. Dokonce u nás probíhá soutěž růžových vín nazývaná JAROVÍN. Mé oblíbené rosé pochází ze sklepů Vinařství Kovács z Novosedel na Mikulovsku. Je to Svatovavřinecké ročníku 2004, které ve vzhledu zaujme svojí atraktivní budoárově růžovou barvou. Vůně je intenzivní, s výrazným ovocitým charakterem, který přímo vybízí k ochutnání a napití. Chuť je svěží, šťavnatá, s příjemnou kyselinkou a s dlouho přetrvávajícím dozníváním.

K mrkvové bábovce s ořechy, dýňovými či slunečnicovými semínky podávané s čokoládovou pěnou jsem zvolila trochu exotiky. Tím je fortifikované červené víno z Řecka vyrobené z odrůdy Mavrodaphne, což v překladu znamená černý vavřín.

Diskuse
  • Alizabet 5. 5. 2013 17:52

    4.5.2013

    Každý díl má svoje pro a proti,mohu se dívat nebo to vypnu a nedívám se.Komu v…

  • Praktik 19. 5. 2013 22:39

    restování

    Ono to asi tak nějak jinak zní, nebo co ???? Třeba to má i takovou zahraniční…

  • cech 17. 5. 2013 20:40

    Sleduji

    porad s cech a restuji imrvére, nicmene nejsem svicar, takze to nemuzu posoudit.

Vstoupit do diskuse

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2006 – ST  4:3
Žánr: Pro děti a mládež | Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Vaření na hradech a zámcích