Zpravodajství Brno

Brněnští vědci objevili nový enzym. Rozhoduje o vývoji orgánů

Velikost textu:

Brno - Brněnští vědci dokáží už v embryonálním stádiu rozpoznat, jaké orgány či tkáně se vyvinou z jednotlivých buněk. Zásadní objev nového enzymu učinili odborníci z Biologického ústavu brněnské lékařské fakulty. Jde tak o první výsledky ryze českého výzkumu, které otiskl prestižní odborný časopis Cell Stem Cell.

Výzkum kmenových buněk přinesl objev nového enzymu
Výzkum kmenových buněk přinesl objev nového enzymu

"Potřebujeme vědět, jak se vyvíjí orgány a tkáně v člověku. Když třeba potřebujeme velké množství nervových buněk, tak musíme vědět, jaké signály to regulují, abychom třeba nedostávali buňky svalové," vysvětlil důvody výzkumu přednosta biologického ústavu lékařské fakulty Petr Dvořák. Na konci bádání stál objev bílkoviny s označením PTP1B.

"Objevená funkce enzymu PTP1B se může dostat do učebnic. Dlouho se mělo za to, že za celým mechanismem stojí pouhé dvě molekuly. Nyní k nim přibyla třetí, možná ta klíčová. Před publikováním výsledků výzkumu jsme proto museli projít extrémně náročným oponentním řízením. Na ověření objevu bylo potřeba využít snad všechny existující metody," uvedl Dvořák.

Studium kmenových buněk je pro brněnské vědce významné. Díky němu se možná v budoucnu podaří zabránit vývojovým poruchám. "To, že bychom mohli zabránit vývojovým abnormalitám, je zatím hudba budoucnosti," skromně upozornil Dvořák. Obor věnující se buněčné terapii je přesto na vzestupu.

Embryonální kmenová buňka
Embryonální kmenová buňka

"Když je enzym PTP1B hodně aktivní, z kmenových buněk v embryu se vyvíjí specializované buňky, které vytvoří například játra. Když je aktivita enzymu malá, vznikají buňky nervové a vytváří třeba mozek."

Yuh-Man Wadeley, vedoucí výzkumného týmu

Vědci z Masarykovy univerzity pracují s buňkami, které z embryí vyjmou. V této oblasti mají tamní laboratoře dvacet let zkušeností. Jejich nový objev, který se podle autorů zapíše do učebnic biologie, otiskl i renomovaný časopis Cell Stem Cell. Ten je v oblasti buněčného výzkumu nejvyšší třídou, objevují se v něm články prestižních laboratoří. Čeští vědci v něm takto samostatně publikovali poprvé.

přehrát video
Brífink k výzkumu kmenových buněk v Brně

Tříletý výzkum zaměstnával celkem šest vědců. Jednou z nich byla i britská vědkyně tchajwanského původu Yuh-Man Wadeley. Do Brna přijela, aby vysvětlila fungování mechanismu vývoje tkání v kmenových buňkách.

Díky umělému ovládání enzymu PTB1B lékaři možná jednou dokáží vytvořit nervové buňky a využívat je pro transplantace. To by napomohlo například v boji s Parkinsonovou chorobou. Celá problematika souvisí také s rakovinou, obezitou nebo cukrovkou. Enzym PTP1B totiž funguje nesprávně právě při některých typech těchto onemocnění.

přehrát video
Rozhovor s prorektorem Masarykovy univerzity Petrem Dvořákem
Zdroj: ČT Brno, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Kostelní písně ze Znorov
    Kostelní písně ze Znorov vydáno 16. 2. 2024 08:39 Česká televize zve na mimořádný koncert, který natáčí v sobotu 24. února 2024 v kostele sv. Alžběty Durynské v obci Vnorovy na Hodonínsku. Začíná v 19 hodin, vstup je volný. Záznam ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Touha po věčnosti
    Touha po věčnosti vydáno 5. 1. 2024 14:33 Robert Sedláček natočil v brněnském studiu ČT 10dílný cyklus, který diváky provede staletími dějin umírání. Jde o téma, které je osobní, týká se každého z nás, a zároveň je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.