Zpravodajství Brno

Slávek Janoušek – Tohle je vzkaz

Velikost textu:

Začátkem září slaví sedmdesátiny jeden z nejvýraznějších písničkářů 80. let Slávek Janoušek. Za jeho tvorbou i osudy se ohlíží bezmála hodinový dokument Jiřího Vondráka. Vysílá ČT art 8. září 2023 ve 21:30.

Slávek Janoušek
Slávek Janoušek

Snímek o Janouškově životě a díle přináší pozoruhodnou zprávu o tom, jak život naplněný po okraj prací a přátelstvími vede k rovnováze a obyčejnému lidskému štěstí. „Na Slávkovi Janouškovi je úžasná energie, s kterou se znova a znova vrhá do tvůrčí práce, přestože by už dávno nemusel. Jestli někdo svým životem připomíná sněhovou kouli, která strhne ostatní k psaní, přemýšlení o textech, ale i smyslu písničkářství obecně, pak je to v českém folku právě Slávek,“ říká dramaturg Ivo Cicvárek.

„Po skončení natáčení jsem si uvědomil, že se nám povedl unikát. Totiž natočit portrét písničkáře, který prožil šťastné dětství, udělal vysokou školu, vyhrál dvakrát Portu, žil slušně a nikdy ze své slušnosti nevybočil. Žádné vzestupy a pády. Miluje svoje rodiče, děti, přátele, hudbu… Vlastně nic zvláštního, přitom jak je to tak vzácné a krásné!,“ dodává režisér Jiří Vondrák.

Osudy Slávka Janouška ukazují, jak někdy kvalita nemusí jít ruku v ruce s absolutní popularitou. Tento souputník Nohavici, Redla, Plíhala, Daňka a dalších folkových bardů patřil v osmdesátých letech k největším objevům festivalu Porta. Jeho písním tleskaly desetitisíce lidí. Přitom Janoušek začínal svou hudební kariéru už o deset let dřív, pod křídly Jaroslav Hutky a sdružení Šafrán. Jenže písničkáři Šafránu byli rozehnáni a Janoušek se léta věnoval amatérskému divadlu. Janouškovo album s názvem Kdo to zavinil, patřilo ke zjevením na hudební scéně roku 1988 a svou otevřeností předznamenalo pád režimu. V devadesátých letech řada posluchačů vnímala Janouška hlavně jako člena tria Redl – Janoušek – Lenk, přestože pokračoval i ve své sólové dráze a natočil řadu dalších pozoruhodných alb. O jeho významu hovoří i to, kolik mladších autorů považuje Janouška za svého mentora. Vždyť kolem jeho Textové dílny se shromáždilo několik set adeptů textařského řemesla. Janoušek se také stal klasikem žánru dětské písně a zhudebňuje nejen své texty, ale například i básně Jiřího Žáčka.

Scénář a režie: Jiří Vondrák / kamera: Jiří Strnad / dramaturgie: Ivo Cicvárek / vedoucí produkce: Andrea Kseničová / výkonný producent / Pavel Plešák / kreativní producent:


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Svoboda v podzemí
    Svoboda v podzemí vydáno 4. 12. 2023 11:20 Dokument o objeviteli a popularizátorovi brněnského podzemí Aleši Svobodovi, který zasvětil svůj život pátrání po tajemstvích pod městem Brnem. Režie Michaela Fišer Rozbrojová.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá
    Moderátoři ČT opět nabídnou kávu, která pomáhá vydáno 1. 12. 2023 11:02 Ani letos nebude v centru předvánočního Brna chybět charitativní stánek České televize, kde se lidé setkají s moderátory pořadů z brněnského studia! Mohou si s nimi popovídat, vypít ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.