Zpravodajství Brno

Česká televize točí dokument o architektu Bohuslavu Fuchsovi

Velikost textu:

Začátky zcela unikátní tradice brněnského funkcionalismu na osudech jejího předního představitele architekta Bohuslava Fuchse představí dokument, který natáčí režisér Pavel Jirásek v brněnském studiu České televize. Snímek zároveň připomene 120. výročí Fuchsova narození.

Bohuslav Fuchs
Bohuslav Fuchs
Otevřít galerii
 • Bohuslav Fuchs autor: František Nesvadba, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • B Fuchs a Le Corbusier zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Eva Jiřičná zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Hotel Avion, Zemanova kavárna, budova hlavní pošty či Moravské banky v Brně, ale také mnohé Fuchsovy stavby v Praze a dalších městech stojí na pomyslném vrcholu evropské avantgardní architektury. "Chceme diváka seznámit s mimořádným významem českého architektonického modernismu, který se stal součástí evropského a světového kulturního dědictví," říká režisér Pavel Jirásek. Netají se snahou dostat Bohuslava Fuchse zpět do centra pozornosti a připomenout jeho obrovský význam. Vždyť už za Fuchsova života do Brna přijížděli a stále přijíždí architekti i studenti oboru z celého světa, aby zhlédli jeho stavby, které nás dodnes vzrušují svou moderností. Svými pracemi Fuchs oslnil takové osobnosti světové architektury, jako byli Adolf Loos, Walter Gropius, Le Corbusier či Arne Jacobsen.

"Oslovili jsme deset významných současných architektů, kteří v dokumentu hodnotí okruh či jednu z vybraných Fuchsových staveb," představuje pořad dramaturg ČT Martin Polák a dodává: "Architekti se vyjadřují k historické závažnosti, užitnému významu a také k současnému stavu těchto objektů." V pořadu dostávají slovo takové osobnosti světa architektury, jako jsou například Boris Podrecca, Vlado Milunič, Zdenek Fránek, Tomáš Rusín či Eva Jiřičná, která při natáčení před několika dny uvedla: "Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě master of the space. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka."

Bohuslava Fuchse (1895–1972) neproslavily jen architektonické návrhy hotelů, kaváren a administrativních budov, ale také projekty obytných a lázeňských domů, továren a dokonce i hřbitovů a pomníků. Neméně významné jsou jeho urbanistické práce. Zejména do svých staveb navrhoval i nábytek.

Tvůrci dokumentu spolupracují s řadou institucí, například s Obcí architektů, památkáři, vysokými školami, muzei nebo Českými centry v několika evropských městech a New Yorku. Pořad podpořila Nadace české architektury, Národní památkový ústav, Jihomoravský kraj a Statutární město Brno.

Dokument Evropský architekt Bohuslav Fuchs vzniká v Tvůrčí producentské skupině Kamily Zlatuškové. Natáčení potrvá do jara příštího roku. "Těší mě, že souběžně s natáčením připravuje brněnská Galerie architektury stejnojmennou výstavu, která bude k vidění od 10. listopadu 2015," doplňuje režisér Pavel Jirásek.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Legendy kriminalistiky už po třetí
    Legendy kriminalistiky už po třetí vydáno 12. 8. 2022 13:23 Práci kriminalistů a odborníků, kteří spolupracují na vyšetřování závažných trestných činů, nabídne už třetí pokračování úspěšného cyklu Legendy kriminalistiky. Od 5.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Tajemství pana M. k Mendelovým narozeninán
    Tajemství pana M. k Mendelovým narozeninán vydáno 20. 7. 2022 12:54 Lákají vás dobrodružné příběhy? Chcete zažít příhody plné tajemna a nečekaných objevů? Vydejte se do Brna na festival k 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.