Tomáš Hanák a krásné staré stroje. Série o technických památkách zahajuje druhou řadu, tentokrát z období Rakouska-Uherska
Úspěšný cestopis, v němž moderátor Tomáš Hanák představuje industriální památky v Čechách a na Moravě, na začátku ledna odstartuje svou druhou řadu – tentokrát zaměřenou na technické skvosty z dob Rakouska-Uherska. Osmidílná série C. a k. Technické památky českých zemí v režii Jakuba Wehrenberga začíná 9. ledna na ČT2 a bude se vysílat vždy ve čtvrtek od 21 hodin.
6. 1. 2025
Tomáš Hanák se tentokrát vydává za technickými zajímavostmi z časů rakousko-uherské monarchie od poloviny 19. století do roku 1918. Z této éry se dochovala řada jedinečných průmyslových výtvorů, které odrážejí znalosti, zručnost a vynalézavost lidí tehdejší doby. „Je úžasné, že některé z technických vychytávek fungují a využívají se dodnes. Náš obdiv ale nesměřuje jen k lidem minulých časů. Stejně tak se v seriálu setkáme s nadšenci, kteří staré technické skvosty znovu přivedli k životu a pečují o ně,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček.
Druhá řada cyklu se opět vydává napříč celou Českou republikou. První díl zavede diváky do Prahy, druhý do Brna a dalších míst jižní Moravy, nebude chybět oblast Šumavy, Krušných hor, středních Čech, východního Polabí, moravskoslezských zákoutí nebo podhůří severních hor. Každé zastavení diváky přesvědčí, že české země byly průmyslovým klenotem monarchie, a nabídne spoustu tipů na výlet za konkrétními památkami, expozicemi, stavbami, stroji a vynálezy.
„Určitě se nedá vyzdvihnout jen jedna památka, kterou jsme se štábem navštívili, všechny byly interesantní. Vše bylo velkým či menším triumfem fištrónu, vynalézavosti, nezbytné posedlosti i schopnosti využít přírodních zákonů a zdrojů. Něco zastrčené, bez výrazné propagace, založené jen na posedlosti svých zachránců, kterým patří můj obdiv,“ říká průvodce pořadem a nadšenec do technických skvostů Tomáš Hanák. „Koneckonců, ať si vyberou diváci a rovněž čtenáři knihy, která i tentokrát o druhém cyklu našeho putování vyjde,“ dodává.
Režiséra Jakuba Wehrenberga zaujalo, že většina navštívených technických památek, byť i přes sto let starých, stále perfektně funguje. „Jsou velmi často stále funkční, i když se samozřejmě ne všechny využívají pro běžný provoz, ale pouze pro prohlídkové účely. S kamerou jsme tentokrát navštívili třeba vodní elektrárnu v Poděbradech, Dreherův pivovar v Žatci, zemský hřebčinec v Písku nebo kaolinový důl v Nevřeni – všechna ta místa stojí za výlet,“ říká.
Režisér osmidílného cestopisu dodává, že ač téma seriálu svádí k představě, že jde především o pánskou podívanou, na své si určitě přijdou i divačky. „Dámám můžeme nabídnout třeba romantické putování vlakem krásnou přírodou, místa, kde se v minulosti vyráběla světová móda, anebo i pěknou kavárnu. Technické památky rozhodně nejsou jenom pro kluky!“
Minulá řada měla na ČT2 velmi dobrou sledovanost, pořad Technické památky českých zemí sledovalo průměrně 212 tisíc diváků starších patnácti let, což je v čase od 21 hodin na ČT2 nadprůměrný výsledek. Diváci pořad velmi kladně hodnotili zejména z hlediska spokojenosti, originality a zaujetí a líbily se jim konkrétní tipy na výlety po republice. Celkově série zasáhla více než 1 mil. 403 tis. dospělých diváků.
Cyklus C. a k. Technické památky českých zemí vznikl ve spolupráci se Středočeskou centrálou cestovního ruchu, hlavním městem Prahou, Plzeňským, Jihomoravským, Pardubickým, Moravskoslezským a Ústeckým krajem.
režie: Jakub Wehrenberg / scénář: Kateřina Šardická / hlavní kameraman: Jakub Kolář / dramaturgyně: Monika Forethová / vedoucí produkce: Kateřina Zavadilová / výkonný producent: Pavel Plešák / kreativní producent: Dušan Mulíček
Tiskové oddělení České televize
- TZ_C. a k. Technické památky českých zemí
Dokument Word43 KB
- Rozhovor_Jakub Wehrenberg
Dokument PDF1 MB