Dokument ČT pátrá po tajemství obrazu Vražda v domě a připomíná jeho autora Jakuba Schikanedera
Vše o ČTČT pro médiaDokument ČT pátrá po tajemství obrazu Vražda v domě a připomíná jeho autora Jakuba Schikanedera

Dokument ČT pátrá po tajemství obrazu Vražda v domě a připomíná jeho autora Jakuba Schikanedera

Sto let po smrti jednoho z nejpůsobivějších malířů 19. století, Jakuba Schikanedera, natočil režisér Jan Vejnar dokument, který připomene život a dílo tohoto umělce. Snímek s všeříkajícím názvem Schikaneder vysílá ČT art 13. 11. 2024 ve 20:20.

Schikaneder v iVysílání

7. 11. 2024

Bývá označován za mistra nálad, melancholické poezie a malíře velké samoty. Jeho noční výjevy pražských ulic dnes patří mezi sběrateli k nejvyhledávanějším dílům. V aukcích dosahují astronomických částek. Bezmála hodinový dokumentární životopisný portrét se však nevěnuje jen tvorbě malíře zachycujícího mizející zákoutí staré Prahy. Přináší jiný a objevný pohled na Jakuba Schikanedera i na umění 19. století.

„Představujeme mladého umělce plného ambic a ideálů, který se chtěl vyrovnat tomu nejlepšímu ze světového malířství, obzvláště dílům francouzského realismu,“ uvádí režisér snímku Jan Vejnar. Cestou k úspěchu měly být obrazy zachycující život lidí z periferie a témata konečnosti lidského života. Do paměti diváků a výtvarných kritiků pak mělo vstoupit především velkoformátové plátno Vražda v domě zachycující dav lidí srocený nad mrtvým tělem mladé dívky pocházející z chudých poměrů. „Právě tomuto obrazu věnujeme ve filmu velkou pozornost, a dokonce jsme ho oživili v dekoracích brněnského studia ČT, kde jsme postavili část Schikanederova ateliéru a natáčeli některé hrané části snímku,“ doplňuje režisér a připomíná, že malíře ve snímku ztvárnil herec Jacob Erftemeijer.

Zatímco za umělcova života se Vražda v domě nesetkala s velkým zájmem, dnes je vystavena v Národní galerii ve stálé expozici umění 19. století ve Veletržním paláci a přitahuje velký zájem návštěvníků i odborné veřejnosti.

„Natáčeli jsme především na podzim a v zimě, abychom se co nejvíc přiblížili atmosféře Schikanederových obrazů,“ zamýšlí se dramaturgyně Lenka Marešová a dodává, že místa podobná malířovým výjevům našel štáb zejména v Praze a okolí Brna.

V dokumentární části snímku vystupují odborníci, například ředitelka Sbírky moderního umění Národní galerie v Praze Veronika Hulíková a historik umění Muzea města Brna Robert Janás. „V Národní galerii jsme také měli možnost nahlédnout do tzv. falsifikačních procesů, během nichž odborníci ověřují pravost obrazů. Schikaneder totiž patří k nejvíce napodobovaným českým malířům,“ dodává dramaturgyně.

Dokument z dílny Tvůrčí producentské skupiny Dušana Mulíčka z Televizního studia Brno České televize vznikl ve spolupráci s hlavním městem Prahou.

Scénář a režie Jan Vejnar / hlavní kameraman Šimon Dvořáček / střih Jakub Vansa / dramaturgie Lenka Marešová / vedoucí produkce Jan Vlček / výkonný producent Pavel Plešák / kreativní producent Dušan Mulíček

Tiskové oddělení České televize