Česká televize byla opět hlavním mediálním partnerem Světa knihy Praha

Mezinárodní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 se uskutečnil na Výstavišti Praha ve dnech 23. až 26. května. Kromě řady přenosů a rozhovorů s osobnostmi tuzemského i zahraničního literárního dění nabídla na svém stánku v Křižíkově pavilonu C knižní novinky vydané v Edici ČT k pořadům a osobnostem známým z televizní obrazovky. Doprovodný program zahrnoval 13 autogramiád, křtů knih a besed s více než padesáti účinkujícími.

30. 5. 2024

V první den veletrhu slavnostně zahájil prodej a program na stánku České televize obchodní ředitel Hynek Chudárek, a to za účasti generálního ředitele ČT Jana Součka a milého hosta ze zahraničí – paní Jaroslavou Kaňuchovou Pátkovou, výkonnou ředitelkou Svazu vinohradníků a vinařů Slovenska. Společně se pak všichni tři zúčastnili křtu horké knižní novinky autora Václava Žmolíka nazvané Krajinou vína po Slovensku.

Na veletrhu se již tradičně představují publikace z ediční řady Toulavá kamera. O její sedmatřicáté knize přišli pohovořit Iveta Toušlová a Josef Maršál a jako bonus přidali kuchařku krajových specialit vydanou k dvacátému výročí pořadu pod názvem Toulavé recepty. Povídání plné zajímavých historek z různých koutů naší země se neslo v milé a přátelské atmosféře, která je ostatně typická i pro celý pořad.

Iveta Toušlová a Josef Maršál.

Četné veletržní návštěvníky přilákala beseda s tvůrci pořadu a již třetí knihy Hyde Park Civilizace, Danielem Stachem a Gabrielou Cihlářovou, jejichž výklad doplnil i další člen produkčního týmu Matěj Hrábek. Svým charakteristickým entuziasmem a dobrou náladou okouzlili návštěvníky, kteří měli možnost nahlédnout pod pokličku natáčení jednotlivých rozhovorů, jež vyšly v knižní podobě. Čtvrtečním programem provedla zkušená moderátorka Jana Havrdová.

Páteční dopoledne a rané odpoledne bylo tentokrát věnováno malým čtenářům. Vyprávění Václava Chaloupka, který přijel představit svou nejnovější knihu nazvanou Chvilky v přírodě, zaujalo zejména dětské návštěvníky, kteří se ukázali jako velmi dobří znalci autorových Večerníčků a dychtivě naslouchali i čtení ukázek z knihy v podání Josefa Horáka z Divadla Puls.

Václav Chaloupek.

Následná autogramiáda se nesla v pekelně čertovském duchu, protože dorazili spisovatel Jiří Žáček, výtvarník Luděk Bárta a režisér Jiří P. Miška coby spoluautoři Večerníčku a již dvou knih s mile provokativním názvem Kdopak by se čertů bál. Po krátkém rozhovoru s tvůrci následovaly ukázky z druhé knihy, která předchází uvedení nových dílů Večerníčku na obrazovku, a to v přednesu herců Divadla Puls, jmenovitě Lucie Heleny Botlíkové, Kateřiny Kubouškové, Jana Pichlera a Josefa Horáka. Z reakcí publika bylo patrné, že i další řada této pohádky na dobrou noc bude mít u diváků úspěch.

Autogramiáda v čertovském duchu.

Vážné a společensky nemírně důležité téma „literatury jako hlasu svobody“ nastolili v podvečer zahraniční zpravodajové České televize Barbora Maxová, David Miřejovský, Jan Řápek a Vojtěch Hönig, jinak také čtyři ze šesti spoluautorů knihy vydané ve spolupráci s nakladatelstvím Argo a příznačně pojmenované Zápasící Ukrajina. Jejich svědectví ze země sužované již více než dva roky válkou i vnitřními problémy pozorně naslouchali početní diváci. Z jejich dotazů bylo patrné, že tematika boje proti zvůli a agresi ještě stále nachází podporu veřejnosti, byť zazněl i fakt, že Česká televize je téměř jediným médiem, které přináší kontinuální zpravodajství o válce na Ukrajině a jejích souvislostech. Besedu se zpravodaji, kteří otevřeně hovořili i o svých pocitech a traumatech z práce ve válečných zónách, vedla moderátorka ČT Jana Peroutková.

K víkendovému programu zval ke stánku České televize Večerníček, který se líbil všem bez rozdílu věku.

Večerníček

Při první sobotní akci se stánek České televize ocitl v obležení milovníků domácího pečení a hlavně nesčetných fanoušků Josefa Maršálka. Spolu s Terezou Bebarovou zavítal na autogramiádu ke knize Buchty po ránu a oba v rozhovoru s Janou Havrdovou prozradili i leccos z příprav stejnojmenného pořadu České televize. Kniha se stala bestsellerem roku 2023 v kategorii kuchařky a oprávněnost tohoto titulu potvrdil i neutuchající zájem návštěvníků veletrhu o její zakoupení a autogramy protagonistů.

Pro víkendové návštěvníky zařadila Edice ČT ještě jednu autogramiádu Václava Žmolíka ke zmíněnému vinařskému cestopisu Krajinou vína po Slovensku, tentokrát rozšířenou o besedu s tímto renomovaným rozhlasovým a televizním moderátorem a ukázky z knihy, která vedle cestování za vínem a památkami přináší i tipy na snoubení správného vína podle druhů pokrmu.

Václav Žmolík.

V sobotním popoledním čase si přišli na své vyznavači záhad a tajemna. Přednáška nejznámějšího českého záhadologa Arnošta Vašíčka spojila hned dvě nedávno vydané knihy – detektivní thriller z krajiny jihomoravských lužních lesů nazvaný Zloděj tváří a autobiograficky laděný dobrodružný cestopis s charakteristickým názvem Lovec záhad, v němž autor popisuje desítky let pátrání po tajemných a nevysvětlitelných jevech všeho druhu a napříč celým světem. Sugestivní autorův výklad, kořeněný i úsměvnými historkami, udržel početné publikum v soustředěné pozornosti více než hodinu a půl.

Arnošt Vašíček.

Velkou úrodu na malé ploše slibuje čerstvá knižní novinka uznávaného vědce Romana Pavely pojmenovaná Domácí zahrádka polopatě. Pozvání na křest knihy přijala herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová, o níž je známo, že je nadšenou domácí zahradnicí. V živé diskuzi s diváky probrali mimo jiné možnosti, jak na zahrádce vyzrát na nezvané hosty nebo jak si poradit, když rostliny chřadnou. Závěrem zaznělo přání, aby nová kniha přispěla k domácímu štěstí a zazelenění českých balkonů. I tuto akci moderovala Jana Havrdová.

Autogramiáda.

Čtení dětem a s dětmi je důležitým přínosem pro jejich intelektuální a emocionální rozvoj i vztahy v rodině. Proto Edice ČT zvolila do nedělního programu opětovné setkání s trojicí autorů Večerníčku a knihy Kdopak by se čertů bál 2 a i tentokrát se publikum pobavilo dramatickým čtením z knih v podání herců Divadla Puls.

Za dětským publikem a pamětníky nestárnoucích Večerníčků se živými zvířátky znovu přijel Václav Chaloupek, jehož dvě předchozí knihy na podobné téma – Doteky přírody a Africká abeceda – byly vybrány do katalogu Nejlepší knihy dětem. Povídání nad knihou Chvilky v přírodě se točilo zejména kolem autorových zážitků z natáčení se zvířecími hrdiny a cest českou a africkou krajinou. Ukázky z knihy prodchnuté osobními vzpomínkami přednesl Josef Horák a různé, někdy i nečekané zážitky a neopakovatelné okamžiky vylíčili i hosté – „dvorní fotografka“ Václava Chaloupka Taťána Typltová a Viktor Preiss, který se ujal role kmotra knihy při křtu na závěr akce, jenž se stal i symbolickou zakončením celého doprovodného programu připraveného Edicí ČT.

Viktor Preiss.

Devětadvacátý ročník mezinárodního veletrhu a knižního festivalu proběhl opět na Výstavišti Praha v Holešovicích, v příjemném prostředí Křižíkových pavilonů a přilehlého parku a návštěvníky neodradily ani občasné dešťové přeháňky.

Fotografie: archiv Edice České televize (Tomáš Martinek, Zuzana Páchová, Marie Anna Baráková).