Slovníček

Slovníček pojmů, se kterými se můžete setkat v rámci vysílání České televize

ATRAC

Zvuková perceptuální kompresní metoda, která je základem systému Sony MiniDisc. Modifikovaná verze tohoto algoritmu je použita ve vícekanálovém zvukovém systému SDDS (Sony Digital Dynamic Sound) pro kina.

Další informace oATRAC

CA

Conditional Access = podmíněný přístup
Některé programy v multiplexu či celý multiplex mohou být kódovány a pro jejich příjem je třeba mít přijímač vybavený patřičným dekódovacím (CA) modulem a dekódovací čipovou kartou. CA modul může být buďto integrován přímo v přijímači, anebo externí v podobě tzv. PCMCIA karty, která se zasune do CI slotu.

Další informace oCA

CI

Common Interface = jednotné rozhraní
Jedná se o normou definované rozhraní pro DVB přijímače a zásuvné CA moduly.

Další informace oCI

CVBS

Color, Video, Blank and Sync
Způsob kódování barevného obrazu, kdy v jednom signálu přenášíme informace o barvě, jasu, zatemnění a synchronizaci (např. PAL).

Další informace oCVBS

Datový karusel

Přenosový systém, který cyklicky přenáší určité datové informace k uživateli, např. teletext, vybrané internetové stránky, apod.

Další informace oDatový karusel

DD

Dolby Digital
Systém vícekanálového digitálního zvuku vyvinutý firmou Dolby Laboratories, Inc. Používá kompresní metodu AC-3.

Další informace oDD

DTS

Digital Theatre Sound
Systém vícekanálového digitálního zvuku vyvinutý firmou Digital Theater Systems Ltd. Používá kompresní metodu Coherent Acoustic Coding.

Další informace oDTS

DTT

Digital Terrestrial Television
Obecné označení pro pozemní digitální televizi, společné pro všechny tři ve světě používané standardy, tedy americký ATSC, japonský ISDB-T a „evropský“ DVB-T.

Další informace oDTT

DTV

Digital Television
Obecné označení pro digitální televizi.

Další informace oDTV

DVB

Digital Video Broadcasting
Expertní skupina mající asi 200 členů z 25 zemí světa. Skupina se zabývá řešením digitální televize v Evropě. Zahrnuje problematiku digitální satelitní televize (DVB-S), digitální kabelové televize (DVB-C) a digitální pozemní televize (DVB-T).

Další informace oDVB

DVB-S

Digital Video Broadcasting Satellite
Standard DVB - digitálního televizního vysílání přes satelit.

Další informace oDVB-S

DVB-S2

Nově navrhovaný standard pro vysílání obrazových dat pomocí satelitů
Od současného DVB-S, které je založeno na kompresi MPEG-2, se DVB-S2 liší využitím komprese H.264 MPEG-4, které je často spojeno s vysíláním v normě HDTV.

Další informace oDVB-S2

DVB-T

Digital Video Broadcasting Terrestrial
Evropský standard digitální pozemní televize, vytvořený sdružením DVB.

Další informace oDVB-T

DVB-T2

Druhá generace přenosové soustavy DVB
V porovnání s DVB-T umí lépe a úsporněji převést obraz a zvuk na data. Tato úspora umožňuje zvýšení velikosti datového toku, tzn. zvýšit rozlišení obrazu z SD na HD.

Další informace oDVB-T2

EPG

Electronic Program Guide = elektronický programový průvodce
Služba, usnadňující divákovi orientaci v programové nabídce jednotlivých televizních stanic v rámci jednoho multiplexu.

Další informace oEPG

FEC

Forward Error Correction = dopředná korekce chyb
Jedna z metod protichybového zabezpečení přenosového kanálu. Úroveň toho zabezpečení je na straně vysílatele volitelná (v poměru 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 nebo 7/8), a proto je to zároveň jeden z nastavitelných parametrů OFDM demodulátoru digitálního přijímače. Namísto FEC se někdy používá označení Viterbi.

Další informace oFEC

Guard Interval

Ochranný interval
Část doby trvání jednoho OFDM symbolu, která není zpracována (dekódována) přijímačem jako užitečný signál. Do tohoto intervalu spadnou všechny odrazy signálu (duchy). Velikost ochranného intervalu je vyjádřena zlomkem (1/4, 1/8, 1/16 nebo 1/32) vzhledem k délce trvání celého OFDM symbolu. Další z nastavitelných parametrů demodulátoru, někdy se označuje termínem Interguard.

Další informace oGuard Interval

hbbTV

Zkratka HbbTV znamená Hybrid broadcast broadband TV. V překladu je to televizor, který v sobě spojuje televizní a internetové vysílání. Ve zkratce je to odborný název pro technologii tzv. červeného tlačítka. Podrobné informace naleznete zde.

Další informace ohbbTV

iDTV

Integrated Digital Television = integrovaný digitální televizor
Televizor schopný příjmu pozemního digitálního televizního vysílání (DVB-T) a většinou i analogového pozemního vysílání (hybridní přijímač).

Další informace oiDTV

MHP

Multimedia Home Platform = multimediální platforma pro domácí přijímače
Jeden ze standardů, na kterém mohou býté jsou postaveny téměř všechny doplňkové služby digitálního televizního vysílání, především nejrůznější multimediální a většinou interaktivní aplikace.

Další informace oMHP

Mód 2k/8k

Modulační princip OFDM je používán ve dvou modech – 2k nebo 8k. V módu 2k (používán pouze ve Velké Británii) přenosový kanál obsahuje 1705 subnosných kmitočtů, v módu 8k přenosový kanál obsahuje 6817 subnosných kmitočtů. Další z nastavitelných parametrů demodulátoru, někdy označovaný slovy FFT mode.

Další informace oMód 2k/8k

MPEG-1

Kompresní metoda kódování obrazu a zvuku

Další informace oMPEG-1

MPEG-2

Kompresní metoda kódování obrazu a zvuku, používaná v systému DVB. Stejný princip kódování je používán i u systému DVD, avšak obě varianty se většinou liší nastavením určitých parametrů.

Další informace oMPEG-2

MPEG-4

Novější kompresní metoda kódování obrazu známá jako H.264
Dokáže obraz komprimovat o 50 % účiněji než starší MPEG-2, je proto vhodná pro obraz v HD kvalitě.

Další informace oMPEG-4

Multiplex

Souhrnný datový tok skládající se z dílčích datových toků, náležejících jednotlivým televizním (či rozhlasovým) programům a doplňkovým službám, upravený pro společné šíření prostřednictvím vysílací sítě.

Další informace oMultiplex

OFDM

Orthogonal Frequency Divison Multiplex = ortogonální, frekvenčně dělený multiplex
Modulační princip, používaný systémem DVB-T. Televizní kanál obsahuje velký počet subnosných vln (kmitočtů) s rovnoměrným odstupem, přičemž každá subnosná je modulována jedním ze dvou typů digitálních modulací – QPSK nebo QAM.

Další informace oOFDM

PAL

Phase Alternating Line
Systém analogového kódování obrazu používaný v téměř celé Evropě včetně České republiky (viz též CVBS).

Další informace oPAL

PDC

Programme Delivery Control System
Systém přenosu dat, který v rámci teletextu přenáší informace mající vztah k vysílanému programu, a který dokáže na dálku řídit domácí videorekordéry (systém podobný systému VPS).

Další informace oPDC

QAM

Quadrature Amplitude Modulation = kvadraturní amplitudová modulace
Druh vícestavové digitální modulace, která je aplikována na každý subnosný kmitočet multiplexu OFDM. Nejčastěji je používána varianta 64-QAM, kde číslice 64 znamená, že amplituda a fáze subnosné vlny mohou nabývat 64 různých hodnot a přenášejí tedy současně 6 bitů (26 = 64).

Další informace oQAM

QPSK

Quadrature Phase Shift Keying = kvadraturní fázová modulace
Další druh vícestavové digitální modulace, kterou je možno aplikovat na každý subnosný kmitočet multiplexu OFDM. Amplituda a fáze subnosné vlny může nabývat 4 různých hodnot a může tedy přenášet současně pouze 2 bity (22 = 4). V systému DVB-T je její použití předpokládáno pouze tam, kde je požadována vysoká robustnost, tedy odolnost vf signálu vůči rušení, tj. např. v případě požadavku na mobilní příjem.

Další informace oQPSK

RGB

Způsob kódování barevného obrazu, kdy se veškeré informace přenáší pomocí tří signálů: R – červeného, G –zeleného, B – modrého.

Další informace oRGB

SDI

Serial Digital Interface
Způsob studiového digitálního propojení obrazového signálu o bitové rychlosti 270 Mb/s. Používá se zejména v televizních studiích.

Další informace oSDI

SFN

Single Frequency Network = jednofrekvenční síť
Modulační princip OFDM umožňuje provozovat všechny vysílače DVB-T na jednom nosném kmitočtu (v jednom vf. kanále), tedy v tzv. jednofrekvenční síti.

Další informace oSFN

STA

Společná televizní anténa

Další informace oSTA

STB

Set Top Box
Přijímač a dekodér digitálního vysílání DVB-T umístěný v samostatném jednotce (boxu), který je připojen k televiznímu přijímači např. pomocí kabelu SCARTscart.

Další informace oSTB

S-video někdy též Y/C

Způsob kódování barevného obrazu, kdy se veškeré informace přenáší pomocí dvou signálů: Y – jasového, C – barevného.

Další informace oS-video někdy též Y/C

Teletext

Způsob jednosměrného přenosu textových informací, které může divák zobrazit na obrazovce svého televizního přijímače. Přijímač musí být osazen teletextovým dekodérem (viz též Datový karusel).

Další informace oTeletext

TS

Transport stream = transportní tok
Souhrnný datový tok skládající se z dílčích datových toků, náležejících jednotlivým televizním (či rozhlasovým) programům a doplňkovým službám. Je výstupním signálem tzv. transportního multiplexeru a vstupním signálem DVB-T (C, S) modulátoru.

Další informace oTS

VPS

Video Programming System
Systém přenosu dat, který přenáší informace mající vztah k vysílanému programu, a který dokáže na dálku řídit domácí videorekordéry (systém podobný systému PDC). Vysílá se v 16. řádku televizního videosignálu.

Další informace oVPS

WSS

Wide Screen Signalling
Uzavedení televizních služeb, u nichž je poměr stran obrazu 16 : 9, se u televizního standardu PAL usnadní tím způsobem, že se spolu s vlastním televizním signálem přenáší mj. též signalizace o poměru stran obrazu (WSS), která se přivede do televizního přijímače. Na tento signál pak televizní přijímač zareaguje příslušnou změnou poměru stran obrazu. Přenáší se v první polovině 23. řádku televizního signálu.

Další informace oWSS