Co psali o Chalupářích v obecní kronice

1974

Klikněte pro větší obrázek K rozšíření dobrého jména naší obce přispěl v širokém měřítku televizní seriál Chalupáři, který se u nás natáčel v létě 1974. Višňová byla vybrána nejen pro malebnou polohu, ale i pro výstavnost a estetickou úpravu obce. Zdejší obyvatelé měli tak možnost poznat zblízka, na vlastní oči a někdy na vlastní kůži (mnozí si ve filmu zahráli) práci filmařské „kuchyně“. Seriál, jehož výroba stála více než 12 milionů Kčs, měl vynikající herecké obsazení (Sovák, Kemr, Menšík, Bohdalová, Větrovec, Hlinomaz, Prachař, Hlaváčová, Zázvorková) a měl zábavnou formou ukázat na příběhu pražského penzisty Evžena Humla, kterého představoval Jiří Sovák, že život v dnešní moderní vesnici má řadu předností před životem ve velkoměstě.

1975

Klikněte pro větší obrázek Naše obec ve filmu vystupuje pod jménem Třešňová. Děj se odehrává většinou v domku čp. 107, který filmaři přizpůsobili starší chalupě. Ale také mnoho jiných višňovských domků se v seriálu objevilo. Nejpůsobivější jsou celkové záběry obce na pozadí lesů na počátku a konci jednotlivých částí jedenáctidílného seriálu, který probíhal na obrazovkách od 30. listopadu do 31. prosince 1975, většinou o nedělích ve 20 hodin. Svědčí o tom, že se jméno Višňové („Třešňové“) stalo v širokých kruzích naší veřejnosti velmi populární. Díky televiznímu seriálu a četným novinářským článkům zastavují se v naší obci auta i autokary, aby si lidé znovu prohlédli na vlastní oči obec, se kterou se setkali na televizních obrazovkách a na stránkách novin.

1976

Klikněte pro větší obrázek Podobně jako loni šířilo se i letos dobré jméno naší obce především zásluhou jedenáctidílného televizního seriálu Chalupáři, který proběhl na obrazovkách na prvním programu koncem minulého roku a znovu na druhém programu v listopadu a prosinci letošního roku.

Tak například letos uvedla Chalupáře také televize v NDR a pracovníci této televize pak projevili zájem o Višňovou, aby své diváky blíže seznámili s obcí, v níž se děj odehrává. Televizní pracovníci z NDR proto naši obec několikrát během roku navštívili a mimo jiné věnovali pozornost taneční zábavě našich požárníků.

Autor článku a foto: Lucie Nekolná, deník.cz, 20. 6. 2009